- Teismas
- Kauno apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutarimas
- Data
- 2017-08-31
- Bylos Nr.
- A2.7.-2736-919/2017
- Teisminio proceso Nr.
- 4-69-3-01626-2017-7
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Aurelijus Rauckis
- Pažeidėjas
- G. K. L.
- Advokatai
- Kristina Čivilytė
dalyvaujant institucijos, surašiusios administracinio teisės pažeidimo protokolą Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos atstovei Jūratei Germanavičiūtei-Vasiljevienei,
administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui G. K. L. nedalyvaujant, dalyvaujant jo įgaliotai atstovei I. L. ir atstovei advokatei Kristinai Čivilytei,
viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinio teisės pažeidimo bylą, kurioje G. K. L., asmens kodas (duomenys neskelbtini) gyvenantis (duomenys neskelbtini), traukiamas administracinėn atsakomybėn pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 159 ¹ straipsnio 5 dalį (redakcija, galiojusi iki 2017 m. sausio 1 d.).
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
Administracinio teisės pažeidimo protokolas surašytas G. K. L. dėl to, kad 2016 m. rugpjūčio 26 d., apie 8 val. nustatyta, kad padidintas gyvenamojo namo (duomenys neskelbtini), priestatas 1a1m, ilgis 6,00 m., plotis 1,55 m., (buvęs kadastrinių matavimų duomenų byloje ilgis 2,30 m., plotis 1,40 m). Ši namo dalis rekonstruota neišlaikant 3 metrų atstumo iki žemės sklypo (duomenys neskelbtini), ribos, gretimo žemės sklypo savininko sutikimas nepateiktas. Rekonstruoti du priestatai 2a1m, vietoje jų pastatytas 1,40 m pločio, 2,90 m ilgio priestatas kiemo pusėje. Statinio rekonstravimo projektas, gretimos žemės sklypo savininko sutikimas ir Kauno miesto savivaldybės administracijos leidimas rekonstruoti nepateiktas. Pažeista Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 2 punktas, 12 straipsnio 1 dalies 4 punktas, 23 straipsnio 1 dalies 2 punktas, 23 straipsnio 28 dalis. Tuo G. K. L. kaltinamas padaręs pažeidimą, numatytą Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 159 ¹ straipsnio 5 dalyje.
Nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas (toliau – ANK), kuris pakeitė iki 2017 m. sausio 1 d. galiojusį ATPK. Įgyvendinant 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojusį ANK pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo tvarkos įstatymo (2015 m. birželio 25 d. įstatymas Nr. XII-1869) (toliau – Įstatymas) 5 straipsnio 4 dalį teisena turi vykti pagal iki 2017 m. sausio 1 d. galiojusį ATPK. Teisena pagal ANK normos vyksta tik minėto Įstatymo 5 straipsnio 2 ir 3 dalyse numatytais atvejais.
Teismo posėdžio metu Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos atstovė prašė teismo pripažinti G. K. L. kaltu padarius administracinį teisės pažeidimą ir skirti nuobaudą.
Administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens atstovės prašė administracinio pažeidimo bylą nutraukti, kadangi netinkamas subjektas, taip pat suėjus administracinės nuobaudos paskyrimo senačiai.
Motyvuojamoji dalis
Administracinio teisės pažeidimo byla nutrauktina
ATPK 35 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad administracinė nuobauda gali būti skiriama ne vėliau kaip per šešis mėnesius nuo teisės pažeidimo padarymo dienos, o esant trunkamam teisės pažeidimui – per šešis mėnesius nuo paaiškėjimo dienos. ATPK 35 straipsnio 3 dalyje numatytais atvejais šie terminai gali būti pratęsiami, neatsižvelgiant į tai, ar administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui buvo surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas, ar ne, bet ne ilgiau kaip vieneriems metams, šį terminą skaičiuojant nuo teisės pažeidimo padarymo ar paaiškėjimo dienos. Administracinės nuobaudos paskyrimo termino skaičiavimui svarbi ir administracinio teisės pažeidimo protokolo surašymo data, nes paaiškėjimo diena, jog daromas trunkamasis administracinis teisės pažeidimas, atskirais atvejais gali būti laikoma administracinio teisės pažeidimo protokolo surašymo diena, kai, įvertinus visus surinktus duomenis, konstatuojama, kad nustatyti veiksmai ar neveikimas atitinka konkretaus ATPK numatyto administracinio teisės pažeidimo požymius.
ATPK 250 straipsnio 7 punkte nustatyta, kad administracinio teisės pažeidimo bylos teisena negali būti pradėta, o pradėtoji turi būti nutraukta, kai iki administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimo pasibaigia šio kodekso 35 straipsnyje numatyti terminai. ATPK 35 straipsnyje numatytų terminų paskirtis yra garantuoti, kad administracinė nuobauda būtų skiriama per protingą laiką nuo veikos padarymo. Tik tokiu atveju administracinė nuobauda gali pasiekti tikslus, kurių siekiant ji yra skiriama. Administracinės nuobaudos skyrimo terminai kartu yra ir trauktino atsakomybėn asmens garantija, turinti užtikrinti, kad byla būtų išsprendžiama per protingą laiką, ir taip saugoti asmenį nuo pernelyg ilgo persekiojimo.
Kaip matyti iš administracinio teisės pažeidimo bylos medžiagos, 2016 m. rugpjūčio 26 d. surašytas savavališkos statybos aktas, administracinio teisės pažeidimo protokolas surašytas 2017 m. rugpjūčio 3 d., prieš tai institucijai 2017 m. vasario 23 d. pratęsus administracinės nuobaudos skyrimo terminą iki 2017 m. rugpjūčio 26 d. Administracinės nuobaudos skyrimo terminas suėjo 2017 m. rugpjūčio 26 d., suėjus administracinės nuobaudos skyrimo terminui nuobauda negali būti paskirta, todėl administracinio teisės pažeidimo bylos teisena nutrauktina.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo tvarkos 2015-06-25 įstatymo Nr. XII-1869 5 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 250 straipsnio 1 dalies 1 punktu, 287 straipsnio 1 dalies 7 punktu, 302² straipsniu, 302⁴ straipsniu, teismas
nutaria:
G. K. L., a. k. (duomenys neskelbtini) atžvilgiu administracinio teisės pažeidimo bylą dėl pažeidimo, numatyto Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 159 ¹ straipsnio 5 dalyje (galiojusi redakcija iki 2017-01-01) nutraukti, suėjus administracinės nuobaudos skyrimo terminui.
Nutarimas per 20 dienų nuo nutarimo priėmimo dienos gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui per Kauno apylinkės teismą.