- Teismas
- Tauragės apylinkės teismo Tauragės rūmai
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2022-12-20
- Bylos Nr.
- II-164-377/2022
- Teisminio proceso Nr.
- 4-46-3-00072-2022-2
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Instancija
- I-a instancija
- Rezultatas
- Atsisakyti priimti skundą
- Teisėjas
- Gražina Gudžiūnienė (pirm.)
- Pareiškėjas
- D. T.
- Institucija
- Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas
rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo pareiškėjo D. T. (toliau – Pareiškėjas) prašymą atnaujinti praleistą terminą skundui dėl 2022 m. rugpjūčio 31 d. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus viršininko nutarimo Nr. 85-ANR_N-3243-2022 (ROIK: 22174279004) (toliau – Nutarimas), paduoti.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
2022 m. gruodžio 15 d. Tauragės apylinkės teismo Tauragės rūmuose gautas D. T. skundas dėl 2022 m. rugpjūčio 31 d. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus viršininko nutarimo Nr. 85-ANR_N-3243-2022 (ROIK: 22174279004) dalyje dėl administracinio poveikio priemonės specialiosios teisės atėmimo (teisės vairuoti transporto priemones ) 2 mėnesiams, panaikinimo. Prie skundo pridėtas prašymas atnaujinti Nutarimo apskundimo terminą motyvuojamas tuo, kad Pareiškėjas nežinojo apie Nutarimo egzistavimą, jis nebuvo tinkamai informuotas apie jo 2022 m. liepos 18 d., 14.07 val., (duomenys neskelbtini) padarytą nusižengimą, kai vairuodamas automobilį rankomis naudojosi mobilaus ryšio priemone (telefonu). Iki to momento jis apie padarytą nusižengimą nežinojo, todėl ramiai važiavo savo automobiliu iki 2022 m. lapkričio 7 d. Tą dieną, t.y., Tauragės mieste, 14.27 val., (duomenys neskelbtini) buvo sustabdytas dviejų policijos pareigūnų. Tuo metu policijos pareigūnė jam pranešė, kad sistemoje rodo, jog jo vairuotojo pažymėjimas yra negaliojantis, ir, kad 2022 m. lapkričio 19 d. jis galės jį susigrąžinti, prieš tai išklausęs 2 dienų kursus. Nurodo, kad, jeigu būtų žinojęs, jog teisė vairuoti jam atimta, jokiu būdu nebūtų vairavęs ir jam 2022 m. lapkričio 22 d. nebūtų surašytas Tauragės AVPK nutarimas Nr. 85-ANR_N-4478-2022 pagal ANK 424 straipsnio 4 dalį. Nurodo, kad Nutarimas jam buvo siųstas elektroninėmis ryšių priemonėmis, kuriomis jis kurį laiką nesinaudojo dėl įvairių jo gyvenime susiklosčiusių aplinkybių. Nutarimo negavo, apie jo egzistavimą net nenumanė, jeigu būtų žinojęs, tikrai nebūtų vairavęs automobilio.
Motyvuojamoji dalis
Prašymas atnaujinti praleistą nutarimo apskundimo terminą atmestinas.
ANK 623 straipsnyje numatyta, jog skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.
Pareiškėjas prašo teismo atnaujinti terminą nutarimui apskųsti, tačiau prašyme nenurodo priežasčių, kurios teismo gali būti pripažintomis svarbiomis, be to, teismui nepateikė jokių įrodymų, pagrindžiančių jo nurodomas skundo padavimo termino praleidimo priežastis.
Iš prie skundo pridėtų dokumentų matyti, kad 2022 m. liepos 18 d., Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus Kelių patrulių būrio vyriausiasis patrulis, nedalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui, surašė administracinio nusižengimo protokolą pagal ANK 417 straipsnio 3 dalį ir pasiūlė sumokėti 60 Eur baudą (teisės atėmimas vairuoti transporto priemones 1 mėn. laikotarpiui) iki 2022 m. rugpjūčio 17 d. Iš administracinio nusižengimo protokolo turinio bei Išrašo iš administracinių nusižengimų registro matyti, kad Pareiškėjas informuotas apie nustatytą nusižengimą jo elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini)iki nustatytos datos baudos nesumokėjus bei neinformavus apie tai Tauragės AVPK, skundžiamas Nutarimas, nedalyvaujant pareiškėjui, 2022 m. rugpjūčio 31 d. buvo surašytas Tauragės apskrities VPK Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriuje, ir tą pačią dieną, t.y. 2022 m. rugpjūčio 31 d., išsiųstas pareiškėjui į elektroninį paštą (duomenys neskelbtini). Tai patvirtina Institucijos pateikti Administracinių nusižengimų registro (toliau – registras) duomenys. Duomenų, kad pranešimas sugrįžo neįteiktas, registre nėra. Š. P. elektroninio pašto adresas registre nurodomas Viešuosiuose registruose ir yra galiojantis iki 2030 m. gruodžio 4 d. Pareiškėjas nenurodo, kad jo elektroninio pašto adresas būtų pasikeitęs. Nurodo, jog būtent tuo metu dėl susiklosčiusių gyvenimiškų aplinkybių juo nesinaudojo.
Teismas sprendžia, kad šiuo atveju P. N. įteiktas tinkamai, laikantis ANK 573 straipsnio 1 dalies reikalavimų, nes jis pats aktualų elektroninį paštą yra nurodęs valstybės informacinėse sistemose ir registruose, todėl turi pareigą domėtis ar informuoti viešus registrus apie duomenų, t. y. elektroninio pašto adreso pasikeitimą (ar laikiną sustabdymą).
Nagrinėjamu atveju policija įteikė administracinio nusižengimo protokolą D. T. tinkamai, vienu iš ANK 573 straipsnyje nurodytų būdų. Protokolas su administraciniu nurodymu automatiniu būdu surašyti 2022 m. liepos 18 d. ir tą pačią dieną per elektroninio pristatymas sistemą išsiųstas D. T. į elektroninio pristatymo dėžutę (duomenys neskelbtini) o 2022 m. rugpjūčio 31 d. minėtu adresu surašytas bei išsiųstas ir nutarimas. Šiuo elektroniniu paštu išsiųsti procesiniai dokumentai atitinka ANK nustatytą dokumentų įteikimo tvarką. Visi procesiniai dokumentai šioje byloje buvo išsiųsti į D. T. elektroninio pašto adresą(duomenys neskelbtini)kurį, jis pats nurodė valstybės informacinėse sistemose ar registruose, kurie naudojami elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms gauti ar prievolėms įvykdyti. Pridėtoje administracinių nusižengimų registro lango „dokumentai“ išklotinėje matosi, kad administracinio nusižengimo protokolas su administraciniu nurodymu D. T. buvo išsiųstas į jo nurodytą valstybės informacinėse sistemose ar registruose elektroninio pašto adresą, dokumentų suformavimo dieną.
Teismų praktikoje laikomasi nuostatos, jog asmuo, turintis teisę skųsti administracinio nusižengimo byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise privalo naudotis itin operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai (Vilniaus apygardos teismo nutartis Nr. AN2-71-365/2018). Nagrinėjamu atveju darytina išvada, kad Pareiškėjas, turėdamas teisę ir pareigą aktyviai domėtis proceso eiga, nepasirūpino, kad skundas dėl Nutarimo būtų pateiktas laiku per įstatyme nustatytą terminą. Priešingai - dėl Nutarimo apskundimo kreipėsi tik praėjus daugiau nei trims mėnesiams po minėto termino pabaigos. Kaip matyti, Pareiškėjas skundą pateikė tik po to, kai 2022 m. lapkričio 7 d. buvo sustabdytas Tauragės AVPK pareigūnų (duomenys neskelbtini) ir pasak pareiškėjo, nuo to momento sužinojo apie 2022 m. rugpjūčio 31 d. priimtą skundžiamą Nutarimą. Tuo metu policijos pareigūnė jam pranešė, kad sistemoje rodo, jog jo vairuotojo pažymėjimas yra negaliojantis, ir, kad 2022 m. lapkričio 19 d. jis galės jį susigrąžinti, prieš tai išklausęs 2 dienų kursus.
Aptartos aplinkybės patvirtina, kad Pareiškėjas terminą Nutarimui apskųsti sieja su 2022 m. lapkričio 7 d., kai Tauragės mieste buvo sustabdytas policijos pareigūnų ir sužinojo apie skundžiamo Nutarimo buvimą. Tačiau, kaip matyti, nors ir sužinojo 2022 m. lapkričio 7 d. apie skundžiamą jo atžvilgiu priimtą nutarimą, skundą Tauragės AVPK pateikė tik 2022 m. gruodžio 12 d., taip pat praleidęs 20 dienų apskundimo terminą.
Aptartų aplinkybių pagrindu teismas sprendžia, kad šiuo atveju administracinio nusižengimo protokolas su administraciniu nurodymu ir nutarimas administracinio nusižengimo byloje D. T. įteikti tinkamai, laikantis ANK 573 straipsnio 1 dalies reikalavimų, nes jis pats aktualų elektroninį paštą yra nurodęs valstybės informacinėse sistemose ir registruose, todėl jam kyla pareiga domėtis ir informuoti viešus registrus apie duomenų, t. y. elektroninio pašto pasikeitimą. Pažymėtina, kad pareiškėjas patvirtina, kad jis naudojasi elektroniniu paštu, todėl teismas kritiškai vertina jo nurodytas asmenines aplinkybes, kad apie jam skirtą nuobaudą sužinojo tik 2022 m. lapkričio 7 d.
Nagrinėjamu atveju teismas neturi pagrindo sutikti su skundo argumentu, kad procesiniai dokumentai administracinėn atsakomybėn patrauktam D. T. buvo įteikti netinkamai, todėl darytina išvada, kad ANK 623 straipsnyje nustatytas skundo padavimo terminas yra praleistas ne dėl svarbių priežasčių, todėl D. T. prašymas atnaujinti terminą pateikti skundui, netenkintinas, o skundą atsisakytina priimti.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623 straipsniu, 626-627 straipsniais, 640 straipsniu, teismas
nutaria:
A. D. T. prašymą atnaujinti 2022 m. rugpjūčio 31 d. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus viršininko nutarimo Nr. 85-ANR_N-3243-2022 (ROIK: 22174279004) apskundimo terminą ir skundą atsisakyti priimti.
Nutartis per dešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama Klaipėdos apygardos teismui, skundą paduodant per Tauragės apylinkės teismo Tauragės rūmus.