- Teismas
- Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2023-01-10
- Bylos Nr.
- II-119-1165/2023
- Teisminio proceso Nr.
- 4-69-3-00005-2023-4
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Instancija
- I-a instancija
- Rezultatas
- Atsisakyti priimti skundą
- Teisėjas
- Vita Padriezaitė (pirm.)
- Pareiškėjas
- G. B.
- Institucija
- Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimo bylų nagrinėjimo skyrius
rašytinio proceso tvarka išsprendė pareiškėjo G. B. pateikto skundo priėmimo klausimą.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose 2023 m. sausio 3 d. gautas Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus (toliau – ir Institucija) persiųstas pareiškėjo G. B. skundas dėl Institucijos 2022 m. lapkričio 14 d. jo atžvilgiu priimto nutarimo (ROIK Nr. 22181224209).
Šalies argumentai
Skunde pareiškėjas nurodo, kad jis dėl jam nežinomų priežasčių nei elektroniniu paštu, nei paštu į namus negavo jokių pranešimų apie padarytą nusižengimą ir skirtą baudą. Tai pastebėjo tik prisijungęs prie Valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – VMI) portalo kitais tikslais. Dėl šių priežasčių, tai yra dėl netinkamo procesinių dokumentų įteikimo, bauda padvigubėjo. Taip pat nurodė, kad su padarytu pažeidimu sutinka, tačiau nesutinka su baudos dydžiu.
Motyvuojamoji dalis
Skundą atsisakytina priimti.
Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 626 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimo klausimą sprendžia apylinkės teismas. Minėto straipsnio 3 dalies 2 punkte nustatyta, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas. ANK 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos.
Pažymėtina, kad skundo padavimo termino pradžia skaičiuojama nuo nutarimo išdavimo dienos, jei asmuo dalyvauja priimant (skelbiant) nutarimą, o jeigu asmuo nedalyvauja priimant (skelbiant) nutarimą, skundo padavimo termino pradžia skaičiuojama nuo nutarimo nuorašo išsiuntimo dienos. Taip pat pažymėtina, kad terminų laikymasis yra būtina sąlyga proceso veiksmų efektyvumui, todėl įstatymu nustatyti terminai negali būti laisvai interpretuojami ir pažeidžiami.
Nustatyta, kad skundžiamas Institucijos 2022 m. lapkričio 14 d. nutarimas, priimtas administracinio nusižengimo bylą išnagrinėjus viešame posėdyje rašytinio proceso tvarka nedalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam G. B., tą pačią dieną, tai yra 2022 m. lapkričio 14 d., buvo išsiųstas į pareiškėjui priklausančią elektroninio pristatymo dėžutę, kuri egzistuoja ir yra aktyvi. Tai patvirtina, kad pareiškėjas G. B. yra Nacionalinės elektroninių siuntų pristatymo, naudojant pašto tinklą, informacinėmis sistemos priemonėmis naudotojas, turintis aktyvią paskyrą Lietuvos Respublikos gyventojų registro ar valstybės informacinėse sistemų ar registrų portale (elektroninio pristatymo dėžutė), kuris susietas su jo elektroniniu paštu, tuo pačiu deklaruojantis, kad turi nuolatinę galimybę pasitikrinti elektroninį paštą. Esant tokiai situacijai, Institucijos 2022 m. lapkričio 14 d. nutarimas, kaip tai reglamentuoja ANK 573 straipsnis, pareiškėjui 2022 m. lapkričio 14 d. buvo išsiųstas vienu iš įstatyme numatytų ir leistinų būdų, kas atitinka tinkamą šio procesinio sprendimo įteikimą minėto ANK 573 straipsnio prasme. Vadovaujantis bendrosiomis terminų skaičiavimo taisyklėmis, skundo padavimo termino skaičiavimo eiga (dienomis) pradedama skaičiuoti kitą dieną po procesinio veiksmo atlikimo, tai yra 2022 m. lapkričio 15 d., o paskutinė termino diena, kada galėjo būti paduotas skundas dėl nutarimo, yra 2022 m. gruodžio 5 d. (faktiškai baigėsi 2022 m. gruodžio 4 d., tačiau ši diena – sekmadienis). Iš su skundu teismui pateiktų duomenų matyti, kad pareiškėjas skundą per Elektroninių paslaugų portalą Institucijai pateikė 2022 m. gruodžio 27 d., tai yra 22 (dvidešimt dviem) dienomis praleidęs ANK nustatytą dvidešimties kalendorinių dienų jo apskundimo terminą.
Tuo atveju, jeigu apskundimo terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas (ANK 623 straipsnis).
Nagrinėjamu atveju, motyvuotas prašymas dėl praleisto termino atnaujinimo teismui su skundu nepateiktas.
Pažymėtina ir tai, kad G. B. skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo iš esmės neatitinka ir ANK 624 straipsnyje šio procesinio dokumento turiniui ir formai keliamų reikalavimų, jame nenurodyta skundžiamo nutarimo administracinio nusižengimo byloje esmė, apskundimo motyvai, nesuformuluotas joks skundo reikalavimas. Nors šios aplinkybės savaime neužkerta kelio priimti ir nagrinėti skundą iš esmės, jeigu iš jo turinio būtų galima suprasti, koks procesinis sprendimas yra skundžiamas ir ko skunde yra prašoma, taip pat jeigu apskundimo terminas nebūtų praleistas arba būtų pateiktas prašymas jį atnaujinti, kuris būtų patenkintas, tačiau šios aplinkybės taip pat parodo nepakankamą G. B. rūpestingumą ir atidumą savo teises procese įgyvendinant įstatyme nustatyta tvarka.
Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, teismui nustačius, kad pareiškėjo skundas dėl Institucijos 2022 m. lapkričio 14 d. priimto nutarimo yra paduotas praleidus įstatyme nustatytą jo apskundimo terminą, prašymas atnaujinti praleistą terminą teismui nepateiktas, be to, skundas neatitinka šio procesinio dokumento turiniui ir formai ANK keliamų reikalavimų, todėl skundą atsisakytina priimti, jį grąžinant skundą padavusiam asmeniui.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623 straipsniu, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu, 4, 5 dalimis, teismas
nutaria:
atsisakyti priimti pareiškėjo G. B. skundą dėl Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus nutarimo 2022 m. lapkričio 14 d. administracinio nusižengimo byloje, ROIK: 22181224209, ir skundą grąžinti jį padavusiam asmeniui.
Išaiškinti pareiškėjui, kad atsisakymas priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje nekliudo vėl kreiptis su skundu, jeigu šioje nutartyje nurodyti trūkumai bus pašalinti.
Šiai nutarčiai įsiteisėjus, administracinio nusižengimo bylos, ROIK Nr. 22181224209, dokumentus grąžinti Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriui.
Nutartis per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo gali būti skundžiama atskiruoju skundu Kauno apygardos teismui per Kauno apylinkės teismo Kauno rūmus.