Panevėžio apygardos teismo nutartis

2014-03-14 · Byla Nr. ATP-95-350/2014

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Panevėžio apygardos teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2014-03-14
Bylos Nr.
ATP-95-350/2014
Teisminio proceso Nr.
4-08-3-02732-2013-5
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Algirdas Gaputis
Pažeidėjas
P. S.
Kategorijos
  • 79.1pavadinimo nepavyko patikrinti
Administracinio teisės pažeidimo byla Nr. ATP-95-350/2014Teisminio proceso Nr. 4-08-3-02732-2013-5Procesinio sprendimo kategorija: 79.1. (S)
PANEVĖŽIO APYGARDOS TEISMASNUTARTIS2014 m. kovo 14 d.Panevėžys

Panevėžio apygardos teismo teisėjas Algirdas Gaputis, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka, išnagrinėjęs pažeidėjo P. S. a.k. (duomenys neskelbtini) atskirąjį skundą dėl Panevėžio miesto apylinkės teismo 2014 m. sausio 23 d. nutarties,

Aprašomoji dalis

NUSTATĖ:

Žemesnės instancijos teismas

Panevėžio miesto apylinkės teismo 2013 m. gruodžio 20 d. nutarimu P. S. pripažintas kaltu pagal ATPK 41³ str. 1 d. ir nubaustas 25 000 Lt bauda už tai, kad, būdamas darbdaviu, darbuotojų atžvilgiu neužtikrino, kad 2013-10-23 UAB ,,K“ priklausančiame gamybos ceche, adresu (duomenys neskelbtini), Panevėžys, su darbuotojais: V. V., gim. (duomenys neskelbtini), S. D., gim. (duomenys neskelbtini), G. K., gim. (duomenys neskelbtini), B. N., gim. (duomenys neskelbtini), ir nuo 2013-10-21 iki 2013-10-23 su V M. B., gim. (duomenys neskelbtini), būtų pasirašytos darbo sutartys, įteikti antrieji darbo sutarčių egzemplioriai, išduoti tapatybę patvirtinantys dokumentai, t.y. darbo pažymėjimai bei pranešta Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimo įstaigai apie asmenų darbo pradžią ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki numatytos darbo pradžios, tuo P. S. pažeidė Lietuvos Respublikos Darbo kodekso 99 str. 2, 3, 6 d., 98 str. 1 d. 1 p., 2 p. reikalavimus.

Šalies argumentai

Nesutikdamas su Panevėžio miesto apylinkės teismo 2013 m. gruodžio 20 d. nutarimu, P. S. Panevėžio apygardos teismui per Panevėžio miesto apylinkės teismą 2014-01-22 pateikė apeliacinį skundą su prašymu atnaujinti praleistą terminą apeliacinio skundo padavimui, tačiau Panevėžio miesto apylinkės teismas skundžiama 2014 m. sausio 23 d. nutartimi jo prašymo atnaujinti terminą skundui paduoti netenkino, apeliacinį skundą atsisakė priimti.

P. S. skundžia Panevėžio miesto apylinkės teismo 2014 m. sausio 23 d. nutartį, prašo ją panaikinti ir atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti.

Nurodo, kad 2013 m. gruodžio 20 d. nutarimo paskelbime nedalyvavo, nes nesitikėjo būti nubaustas, nutarimą gavo tik pats atvykęs į apylinkės teismą 2014 m. sausio 2 d., todėl mano, kad paskutinė diena skundui paduoti yra 2014 m. sausio 22 d. Nurodo, kad, jei teismas savalaikiai, per tris dienas, kaip reikalauja ATPK 288 str. jam būtų išsiuntęs nutarimą, jo teisės nebūtų pažeistos ir būtų spėjęs surašyti skundą. Mano, kad priežastys, dėl kurių praleistas terminas skundui paduoti yra svarbios, todėl prašo praleistą terminą atstatyti.

Motyvuojamoji dalis

Apeliacinis skundas atmetamas.

ATPK 302⁴ str. 2 d., 3 d. bei 5 d. nustatyta, jog apeliacinis skundas dėl apylinkės teismo nutarimo (nutarties) administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt dienų nuo nutarimo (nutarties) paskelbimo dienos. Turintys teisę paduoti apeliacinį skundą asmenys, kurie dėl svarbių priežasčių praleido apeliacinio skundo padavimo terminą, turi teisę prašyti apylinkės teismą atnaujinti praleistą terminą.

Iš teismo posėdžio protokolo matyti, kad P. S. dalyvavo 2013-12-11 vykusiame teismo posėdyje, kurio metu buvo pranešta, kad sprendimas byloje bus skelbiamas 2013-12-20 ( b.l. 67).

Panevėžio miesto apylinkės teismo nutarimas P. S. atžvilgiu buvo priimtas ir paskelbtas, kaip ir buvo pranešta 2013-12-11 posėdyje, 2013-12-20. Taigi, sprendimo paskelbimo data pareiškėjui buvo žinoma iš anksto, o įstatymas nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo terminą sieja būtent su nutarimo paskelbimu, o ne su nutarimo nuorašo įteikimu turinčiam teisę nutarimą apskųsti asmeniui. Vadinasi, skundą dėl minimo nutarimo pareiškėjas galėjo paduoti iki 2014-01-09 nepriklausomai nuo to, kada jam buvo įteiktas nutarimo nuorašas.

ATPK 288 str. 2 d. įpareigoja išnagrinėjusį administracinio teisės pažeidimo bylą organą (pareigūną) per 3 dienas įteikti arba išsiųsti nutarimo nuorašą asmeniui, dėl kurio nutarimas priimtas. Kadangi, kaip minėta, P. S. į teismo posėdį skelbiant nutarimą neatvyko, todėl teismas neturėjo galimybės jam nutarimo nuorašo įteikti. Įstatymas numato teismui pareigą per tris dienas nuo nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje priėmimo jo nuorašą išsiųsti asmeniui, dėl kurio šis nutarimas priimtas, į teismui žinomą jo gyvenamąją vietą, tačiau, jei šis asmuo jo gyvenamojoje vietoje nerandamas ir dėl to nutarimo nuorašo įteikti jam nėra galimybės, teismas nėra įpareigotas imtis kokių nors papildomų priemonių ir ieškoti asmens, dėl kurio priimtas nutarimas, tam, kad nutarimo nuorašas jam būtų įteiktas. Byloje yra lydraštis, iš kurio matyti, jog nutarimas P. S. gyvenamuoju adresu buvo išsiųstas 2013-12-20 (b.l. 80). Aiškinantis nutarimo išsiuntimo ir įteikimo pareiškėjui aplinkybes, skundą nagrinėjantį teismą Panevėžio miesto apylinkės teismas informavo, kad nutarimo nuorašas įteikimui P. S. nutarimo priėmimo dieną buvo perduotas kurjeriui, kuris, neradęs pareiškėjo, jį informavo apie galimybę nutarimo nuorašą atsiimti teisme ir 2014-01-02 P. S. tai padarė. Taigi, nagrinėjamu atveju P. S. nutarimo paskelbimo datą žinojo, nutarimo nuorašas į teismui žinomą jo gyvenamąją vietą buvo išsiųstas savalaikiai, todėl tai, kad nutarimo nuorašą turėjęs įteikti kurjeris pareiškėjo jo gyvenamojoje vietoje nerado ir tik dėl to dokumentas pareiškėjui jo gyvenamojoje vietoje nebuvo įteiktas, nėra aplinkybė, kurią teismas galėjo kaip nors įtakoti.

Atsižvelgiant į tai, P. S. skundo argumentas atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti dėl to, kad teismas nesavalaikiai išsiuntė jam nutarimą yra visiškai nepagrįstas.

Įstatymų leidėjas praleisto termino atnaujinimo galimybę sieja su svarbiomis priežastimis. Teismo diskrecijai paliekama spręsti, kokias priežastis pripažinti svarbiomis, atsižvelgiant į faktines konkrečios bylos aplinkybes. Kadangi įstatymų leidėjas, nustatydamas terminus procesiniams veiksmams atlikti, siekia užtikrinti teisinių santykių stabilumą, praleistas terminas gali būti atnaujinamas tik išimtiniais atvejais, jeigu jo praleidimo priežastys tikrai buvo svarbios, išskirtinės. Teismų praktikoje pripažįstama, kad priežastimis, kurių pagrindu gali būti atnaujintas praleistas terminas skundui paduoti, laikytinos tik tos aplinkybės, kurios objektyviai trukdė ar sudarė kliūtis pareiškėjui realizuoti teisę kreiptis į teismą, kuriomis galima pagrįsti visą termino skundui paduoti praleidimo laikotarpį, ir kurios yra patvirtintos įrodymais (LVAT nutartis administracinėje byloje Nr. N575-7278/2010).

Minėta, kad skundo dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje padavimo terminas nurodytas įstatyme. Be to, ši nuostata nurodyta ir Panevėžio miesto apylinkės teismo 2013-12-20 nutarimo rezoliucinėje dalyje. Nors nutarimo nuorašą P. S. atsiėmė po pakankamai ilgo laiko nuo jo paskelbimo – tik 2014-01-02, tačiau dar iki termino skundui paduoti pabaigos ir visiškai ne dėl nuo nutarimą priėmusio teismo priklausančių priežasčių. Pareiškėjas, žinodamas nutarimo priėmimo datą, turėjo teisę jo nuorašą gauti iš karto po nutarimo priėmimo ar bet kuriuo jam patogiu metu ir šia teise galėjo pasinaudoti ir anksčiau nei kad pasinaudojo. Įstatyme numatytas 20 dienų terminas skundui paduoti įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise naudotis laiku, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai, nes priešingu atveju jų procesinė teisė teikti byloje apeliacinį skundą nėra ginama.

Taigi, šiuo atveju nėra jokių objektyvių priežasčių, nepriklausančių nuo paties pareiškėjo valios savalaikiai pasinaudoti savo procesine teise ir sutrukdžiusių jam paduoti skundą per įstatymo nustatytą terminą, nėra, skunde nurodyti motyvai yra nepagrįsti, todėl P. S. prašymas atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą jo administracinio teisės pažeidimo byloje negali būti tenkinamas.

Atsižvelgdamas į nurodytas aplinkybes apygardos teismas konstatuoja, jog apylinkės teismas skundžiama nutartimi pagrįstai ir teisėtai netenkino P. S. prašymo atnaujinti praleistą terminą apeliaciniam skundui dėl Panevėžio miesto apylinkės teismo 2013 m. gruodžio 20 d. nutarimo paduoti, 2014 m. sausio 23 d. nutartis teisėta ir pagrįsta, naikinti ją atskirajame skunde nurodytais motyvais nėra pagrindo

Rezoliucinė dalis

Vadovaudamasis ATPK 302¹⁵ str. 6 d. 1 p.,

NUTARIA:

Panevėžio miesto apylinkės teismo 2014 m. sausio 23 d. nutartį palikti nepakeistą, P. S. atskirojo skundo netenkinti.

Nutartis neskundžiama.

Teisėjas Algirdas Gaputis