Kauno apylinkės teismo nutartis

2025-09-01 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. eII-1074-1220/2025

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Kauno apylinkės teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2025-09-01
Bylos Nr.
eII-1074-1220/2025
Teisminio proceso Nr.
4-69-3-00908-2025-8
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Inga Ambrulevičiūtė-Januškevičė
Pareiškėjas
D. A.
Kategorijos
Administracinių nusižengimų byla Nr. eII-1074-1220/2025
Teisminio proceso Nr. 4-69-3-00908-2025-8Procesinio sprendimo kategorijos: 21.8.3; 21.8.6 (S)
KAUNO APYLINKĖS TEISMASNUTARTIS2025 m. rugsėjo 1 d.Kaunas

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėja Inga Ambrulevičiūtė - Januškevičė rašytinio proceso tvarka išsprendė pareiškėjo D. A. skundo priėmimo klausimą.

Aprašomoji dalis

Teismas nustatė:

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose 2025 m. rugpjūčio 27 d. buvo gautas pareiškėjo D. A. skundas dėl 2025 m. vasario 19 d. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato nutarimo Nr. 20-ANR_N-3183-2025 administracinio nusižengimo byloje ROIK Nr. 25264190783.

Motyvuojamoji dalis

Pareiškėjo skundą atsisakytina priimti.

Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.

Iš administracinio nusižengimo bylos medžiagos matyti, kad skundžiamas nutarimas administracinio nusižengimo byloje ROIK Nr. 25264190783 buvo priimtas 2025 m. vasario 19 d. Pareiškėjui šis nutarimas buvo išsiųstas tą pačią dieną elektroniniu paštu (duomenys neskelbtini). Duomenų, kad šis paštas būtų neaktyvus ar nenaudojamas, neegzistuojantis, byloje nėra. Nutarime nurodyta, kad skundas dėl jo gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo išsiuntimo ar išdavimo dienos. Kadangi nutarimas pažeidėjui buvo išsiųstas 2025 m. vasario 19 d., terminas skundui paduoti prasidėjo 2025 m. vasario 20 d. ir baigėsi 2025 m. kovo 12 d., kadangi 2025 m. kovo 11 d. buvo ne darbo diena, todėl paskutinė termino diena persikėlė į kitą darbo dieną, t. y. 2025 m. kovo 12 d. Institucijoje pareiškėjo skundas gautas ir užregistruotas 2025 m. rugpjūčio 22 d. Įvertinus visas anksčiau išdėstytas aplinkybes, akivaizdu, jog pareiškėjo D. A. skundas paduotas praleidus nutarimo administracinių nusižengimų bylose apskundimo terminą šešis mėnesius.

ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punkte įtvirtinta nuostata, jog apylinkės teismas atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas.

Kadangi, nagrinėjamu atveju, nutarimo apskundimo terminas yra pasibaigęs, pareiškėjas skunde neprašo šio termino atnaujinti, nenurodo jokių termino praleidimo motyvų skundą atsisakytina priimti (ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punktas).

Taip pat skundas yra su trūkumais. Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso ANK 624 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje paduodamas raštu ir pasirašytas jį paduodančio asmens. Skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, pateiktas elektroninių ryšių priemonėmis asmens tapatybę patvirtinus Teismų įstatyme nustatytais būdais, laikomas pasirašytu.

Asmenys, teikiantys procesinius dokumentus elektroninių ryšių priemonėmis, turi juos pasirašyti saugiu elektroniniu parašu arba savo asmens tapatybę patvirtinti kitais būdais (per elektroninės bankininkystės sistemas ir pan.), arba užsiregistruoti teismų informacinėje sistemoje. Be to, to paties įstatymo 5 dalyje nurodyta, kad elektroniniu parašu patvirtinti teismo procesiniai dokumentai ir jų kopijos turi tokią pat teisinę galią kaip ir rašytiniais parašais patvirtinti procesiniai dokumentai.

Procesinių dokumentų pateikimo teismui ir jų įteikimo asmenims elektroninių ryšių priemonėmis tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2012 m. gruodžio 13 d. įsakymu Nr. 1R–332, 9 punkte įtvirtinta nuostata, jog ANK nurodytais atvejais pateikiant skundą teismui dėl institucijos (pareigūno) priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, skundas elektroniniu būdu teikiamas per Elektroninių paslaugų portalą (https://epaslaugos.ird.lt). Asmuo savo tapatybę patvirtina naudodamasis valstybės informacinės sistemos, per kurią asmenims teisės aktų nustatyta tvarka teikiamos institucijų viešosios ir administracinės elektroninės paslaugos, teikiamomis priemonėmis arba kitų valstybės informacinių išteklių tapatybės nustatymo paslauga.

Įvertinus nurodytas nuostatas, darytina išvada, kad teismui teikiami procesiniai dokumentai turi būti arba skaitmeninti ir pasirašyti dokumentą skaitmeninusio asmens saugiu elektroniniu parašu (asmuo savo tapatybę gali patvirtinti ir kitais būdais, kaip pavyzdžiui, prisijungti per elektroninės bankininkystės sistemas arba užsiregistruoti teismų informacinėje sistemoje), arba turi būti pateiktas pasirašytas rašytinio dokumento originalas.

Kaip matyti nagrinėjamu atveju, teismui persiųstas skundas nėra pasirašytas originaliu parašu (elektroniniu paštu atsiųsta fiziniu parašu pasirašyto dokumento skanuota versija), tai yra jis neatitinka įstatyme įtvirtintų skundui keliamų reikalavimų.

Pareiškėjui išaiškintina, kad, ištaisius skundo trūkumus, jis turi teisę kreiptis į Kauno apylinkės teismo Kauno rūmus, prašydamas atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti, nurodydamas svarbias šio termino praleidimo priežastis ir pateikdamas objektyvius, tai patvirtinančius duomenis.

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso ANK 622–623 straipsniais, 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu, 5 dalimi,

nutaria:

atsisakyti priimti D. A. skundą dėl 2025 m. vasario 19 d. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato nutarimo Nr. 20-ANR_N-3183-2025 administracinio nusižengimo byloje ROIK Nr. 25264190783 ir grąžinti jį padavusiam asmeniui.

Išaiškinti D. A., kad jis turi teisę ištaisęs skundo trūkumus kreiptis į Kauno apylinkės teismo Kauno rūmus, prašydamas atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti, nurodydamas svarbias šio termino praleidimo priežastis ir pateikdamas objektyvius, tas priežastis patvirtinančius, duomenis.

Nutartis per 20 (dvidešimt) kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama Kauno apygardos teismui per Kauno apylinkės teismo Kauno rūmus.

Teisėja Inga Ambrulevičiūtė - Januškevičė