- Teismas
- Vilniaus apygardos administracinis teismas
- Dokumentas
- Sprendimas
- Data
- 2020-06-23
- Bylos Nr.
- I3-1673-1047/2020
- Teisminio proceso Nr.
- 3-61-3-04234-2019-8
- Bylos rūšis
- administracinė byla
- Instancija
- I-a instancija
- Rezultatas
- Skundas (prašymas) atmestas
- Teisėjai
- Beata Martišienė (pirm.), Asta Adamonytė-Šipkauskienė, Fausta Vitkienė
- Pareiškėjas
- I. K.
- Trečiasis asmuo
- Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos
- Kategorijos
Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Astos Adamonytės-Šipkauskienės, Beatos Martišienės (kolegijos pirmininkė ir pranešėja) ir Faustos Vitkienės,
viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinę bylą pagal pareiškėjos I. K. prašymą dėl termino pratęsimo (trečiasis suinteresuotas asmuo Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos).
Aprašomoji dalis
nustatė:
Šalies argumentai
Pareiškėja I. K. (toliau – ir pareiškėja) su prašymu kreipėsi į teismą, prašydama pratęsti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – ir Inspekcija) 2019 m. birželio 5 d. privalomojo nurodymo Nr. (23.29)PN-528 (toliau – ir Privalomasis nurodymas) įvykdymo terminą iki 2021 m. (b. l. 1).
Pareiškėja paaiškino, kad 2019 m. birželio 5 d. Inspekcija surašė Privalomąjį nurodymą pašalinti pažeidimus. Privalomojo nurodymo įvykdymo terminas buvo nustatytas iki 2019 m. gruodžio 9 d. Norėdama pateikti prašymą pratęsti Privalomojo nurodymo įvykdymo terminą ji 2019 m. gruodžio 10 d. kreipėsi į Inspekcijos atstovą, tačiau šis prašymą priimti atsisakė nurodydamas, kad pavėluota kreiptis su tokiu prašymu.
Prašyme pareiškėja nurodė, jog nei pačiame Privalomajame nurodyme, nei kalbantis su Inspekcijos atstovais jai nebuvo paaiškinta prašymo dėl Privalomojo nurodymo pratęsimo terminai. Detalizavo, jog Privalomojo nurodymo neįvykdė, nes yra padavusi prašymą pirkti įsiterpusį valstybinį žemės sklypą, yra gavusi atsakymą dėl žemės sklypo (duomenys neskelbtini) formavimo ir pertvarkymo projekto rengimo. Nurodė, kad teiks prašymą inicijuoti formavimo ir pertvarkymo projektą bei prašymą dėl žemės pirkimo.
Atsiliepimas
Inspekcija atsiliepime į pareiškėjos prašymą nurodė, kad Inspekcijos darbuotojas 2019 m. birželio 4 d. atlikęs patikrinimą valstybinėje žemėje šalia sklypo, esančio (duomenys neskelbtini), surašė faktinių duomenų patikrinimo vietoje aktą Nr. FAK-1318. Šiame akte išdėstyta, kad valstybinėje žemėje įrengta – 1,80 m aukščio ir 106,27 m ilgio tvora bei medinė – 8,7 m ilgio, 3,20 m pločio, 2,23 m aukščio stoginė. Pareiškėja negalėjo įgyvendinti statytojo teisės, nes nevaldo žemės sklypo, kuriame pastatė aukščiau minėtus statinius, todėl buvo surašytas Privalomasis nurodymas, o pareiškėja įpareigota iki 2019 m. gruodžio 9 d. nugriauti valstybinėje žemėje šalia sklypo neteisėtai pastatytą tvorą, medinę stoginę ir sutvarkyti statybvietę.
Pabrėžė, kad Privalomasis nurodymas įstatymų nustatyta tvarka apskųstas nebuvo, pažeidimo fakto neneigia ir pareiškėja. Pareiškėjai Privalomojo nurodymo įvykdymo termino pabaiga buvo žinoma, tačiau tik praėjus minėtam terminui pareiškėja nurodė, jog ketina pateikti prašymą dėl Privalomojo nurodymo įvykdymo termino pratęsimo.
Inspekcija nurodė, jog pareiškėja dėl Privalomojo nurodymo įvykdymo termino pratęsimo turėjo kreiptis raštu, kuomet dar terminas nebuvo pasibaigęs, t. y. 2019 m. gruodžio 9 d. imtinai. Toks prašymas Inspekcijoje nebuvo gautas. Pažymėjo, jog teisminėje praktikoje ne kartą akcentuota, jog teisės normos, reguliuoja termino pratęsimą, tačiau ne termino atnaujinimą.
Trečiojo suinteresuoto asmens atstovas teismo posėdyje nedalyvavo. Apie teismo posėdžio vietą bei laiką informuotas tinkamai.
Motyvuojamoji dalis
Teismas konstatuoja:
Žemesnės instancijos teismas
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (toliau – ir LVAT) tokio pobūdžio administracinėse byloje laikosi pozicijos, kad ilgesnio nei įstatyme įtvirtinto termino savavališkos statybos padariniams pašalinti nustatymas priskirtas teismo kompetencijai pagal suinteresuoto asmens kreipimąsi. Įstatymų leidėjas įvardijo ir aplinkybes, kada būtų pagrįstas ilgesnio termino savavališkos statybos padariniams pašalinti nustatymas – tai svarbios priežastys, kurių trukmei asmuo negali daryti įtakos. Teismas turėtų faktinį pagrindą pratęsti reikalavimo pašalinti savavališkos statybos padarinius terminą ilgesniam laikui nei apibrėžta įstatyme, jei pakankamai akivaizdu, kad vykstančiai procedūrai suinteresuotas asmuo negali daryti įtakos.
Pažymėtina, kad LVAT taip pat laikosi nuostatos, jog galima pratęsti dar nepasibaigusius terminus, o kai terminas jau yra pasibaigęs, jo pratęsimo galimybė išnyksta. Teisės aktai nenumato Privalomojo nurodymo įvykdymo termino atnaujinimo galimybės, todėl pasibaigus Privalomo nurodyme nustatytam terminui prašymo pratęsti tokį terminą padavimas teismui nebetenka prasmės (žr., pvz., LVAT 2012 m. gegužės 7 d. nutartį administracinėje byloje Nr. AS520-305/2012; 2012 m. liepos 13 d. nutartį administracinėje byloje Nr. AS858-454/2012; 2012 m. gruodžio 20 d. nutartį administracinėje byloje Nr. A662-3130/2012; 2016 m. balandžio 19 d. nutartį administracinėje byloje Nr. A-1067-662/2016, 2017 m. balandžio 26 d. nutartį administracinėje byloje Nr. A-628-492/2017, 2015 m. liepos 1 d. nutartį administracinėje byloje A-1134-525/2015, 2014 m. gruodžio 18 d. nutartį administracinėje byloje Nr. A502-2054/2014; 2013 m. gruodžio 30 d. nutartį administracinėje byloje Nr. A438-1972/2013 ir kt.). LVAT konstatavo, kad minėtos teisės aktų normos yra skirtos reguliuoti reikalavimui įvykdyti nustatyto termino pratęsimą, o ne atnaujinimą. Taigi, darytina išvada, kad šiuo atveju taikoma bendra taisyklė, jog galima pratęsti dar nepasibaigusius terminus, o kai terminas jau yra pasibaigęs, jo pratęsimo galimybė išnyksta (LVAT 2018 m. sausio 31 d. nutartis administracinėje byloje Nr. A-1409-261/2018).
Nagrinėjamu atveju pareiškėja kreipėsi į teismą su prašymu pratęsti Privalomojo nurodymo pašalinti savavališkos statybos padarinius įvykdymo terminą 2019 m. gruodžio 13 d., t. y. jau pasibaigus nustatytam įvykdymo terminui. Tai reiškia, kad pareiškėja nesilaikė teisės aktais nustatytos termino pratęsimo tvarkos, todėl pagrindo pratęsti Privalomojo nurodymo pašalinti pažeidimus įvykdymo terminą nėra.
Pareiškėjos prašyme išdėstyti argumentai, jog ji nebuvo informuota apie prašymo dėl Privalomojo nurodymo pratęsimo terminus, laikytini teisiškai nereikšmingais, nes apie Privalomojo nurodymo įvykdymo terminą, t. y. 2019 m. gruodžio 9 d. pareiškėjai buvo žinoma. Dar daugiau, pareiškėjai adresuotame 2019 m. birželio 5 d. Inspekcijos rašte Nr. (23.29)-2D-7659 išdėstytos teisės aktų nuostatos ir galimos neigiamos pasekmės neįvykdžius Privalomojo nurodymo.
Kadangi reikalavimo įvykdymo terminas negali būti atnaujintas, todėl pareiškėjos prašymo aplinkybės dėl termino pratęsimo svarbių priežasčių, susijusių su procedūromis, kurių trukmei ji negali daryti įtakos, nenagrinėtinos.
Atsižvelgdamas į nurodytą teisinį reglamentavimą, LVAT praktiką ir byloje nustatytas aplinkybes, teismas atmeta pareiškėjos prašymą pratęsti Privalomojo nurodymo įvykdymo terminą iki 2021 m. (Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 88 straipsnio 1 punktas).
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 84, 86–87 straipsniais, 88 straipsnio 1 punktu, 132, 133 straipsniais, teismas
nusprendžia:
Pareiškėjos I. K. prašymą atmesti.
Sprendimas per trisdešimt kalendorinių dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, apeliacinį skundą paduodant per Vilniaus apygardos administracinį teismą.