Šiaulių apylinkės teismo nutartis

2024-04-04 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. II-144-1183/2024

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Šiaulių apylinkės teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2024-04-04
Bylos Nr.
II-144-1183/2024
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Donatas Dauginis
Kategorijos
Administracinio nusižengimo byla Nr. II-144-1183/2024Teisminio proceso Nr. 4-70-3-00077-2024-6Procesinio sprendimo kategorijos: 21.8.2; 21.8.3; 21.8.6 (S)
ŠIAULIŲ APYLINKĖS TEISMASNUTARTIS2024 m. balandžio 4 d.Šiauliai

Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teisėjas Donatas Dauginis, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo G. G., gimusios (duomenys neskelbtini), atstovo advokato A. R. prašymą atnaujinti praleistą terminą skundui dėl Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2024 m. vasario 23 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini) paduoti, ir

Aprašomoji dalis

nustatė:

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus vyriausiosios tyrėjos D. B. 2024 m. vasario 23 d. nutarimu Nr. (duomenys neskelbtini) G. G. nubausta pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ir ANK) 489 straipsnio 2 d. 210 Eur dydžio bauda, dėl to, kad G. G., 2024 m. sausio 28 d. 10.53 val., (duomenys neskelbtini), nesilaikė apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderio Nr. (duomenys neskelbtini) įsipareigojimų: nesilankyti pavojų patiriančio asmens gyvenamuoju adresu: (duomenys neskelbtini). Nesiartinti 50 m atstumu prie pavojų patiriančio asmens, neieškoti ryšių ir nebendrauti su pavojų patiriančiu asmeniu.

Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose 2024 m. kovo 29 d. gautas G. G., atstovo advokato A. R. (toliau – ir atstovas) skundas dėl Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2024 m. vasario 23 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini), kuriuo G. G. nubausta pagal ANK 489 straipsnio 2 dalį 210 Eur bauda. Kartu su skundu pateiktas prašymas atnaujinti skundo padavimo terminą, kuriame atstovas nurodo, jog G. G. advokatas antrinei teisinei pagalbai buvo paskirtas 2024-03-13 sprendimu (sprendimas gautas 2024-03-18), t. y. jau pasibaigus apskundimo terminui, o dar buvo reikalinga susipažinti su byla, surinkti reikiamus dokumentus, dėl ko negalėjo skųsti Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato nutarimo per nustatytą skundui paduoti terminą. Todėl prašo atnaujinti terminą skundui dėl Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2024 m. vasario 23 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini) paduoti.

Motyvuojamoji dalis

Prašymas atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti tenkinamas.

ANK 623 straipsnyje numatyta, jog skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. Pagal formuojamą teismų praktiką svarbiomis termino skundui paduoti praleidimo priežastimis laikytinos objektyvios, nuo asmens valios nepriklausančios aplinkybės, apribojusios jo galimybes efektyviai pasinaudoti teisminės gynybos teise. Teismo diskrecijai palikta spręsti, kokias priežastis pripažinti svarbiomis, kokias – nesvarbiomis. Spręsdamas, ar termino skundui paduoti praleidimo priežastys yra svarbios, teismas vertina, ar minėtos aplinkybės galėjo užkirsti kelią asmeniui laiku ir tinkamai realizuoti šią teisę.

Iš pateiktos administracinio nusižengimo bylos medžiagos matyti, jog 2024 m. vasario 23 d. G. G. atžvilgiu administracinio nusižengimo tyrimą atlikęs pareigūnas, vadovaudamasis ANK 616 straipsnio 1 d., 616 straipsnio 3 d. nedalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui, priėmė nutarimą, kuriuo G. G. už ANK 489 straipsnio 2 dalyje numatytą administracinį nusižengimą (ROIK (duomenys neskelbtini)), paskirta 210 Eur bauda. Nutarime nurodyta, jog skundas dėl nutarimo gali būti paduodamas per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo išsiuntimo ar išdavimo dienos, t. y. paskutinė skundo padavimo diena buvo 2024 m. kovo 14 d. Byloje esantys duomenys patvirtina aplinkybę, kad G. G. dėl antrinės teisinės pagalbos suteikimo į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos Antrinės valstybės garantuojamo teisinės pagalbos ir mediacijos paslaugų administravimo skyrių kreipėsi 2024 m. kovo 1 d., t. y. nepraleidusi skundo padavimo termino. Minėta tarnyba sprendimą dėl antrinės teisinės pagalbos teikimo priėmė tik 2024 m. kovo 13 d., t. y. likus vienai dienai iki skundo padavimo termino pabaigos, todėl šiuo atveju teismas sprendžia, jog atstovo nurodytos skundo padavimo termino praleidimo priežastis, t. y. dėl laiko trūkumo susipažįstant su byla, reikiamų dokumentų skundui pagrįsti surinkimui ir kt., laikytinos svarbiomis priežastimis.

Atsižvelgiant į tai kas išdėstyta, į tai, kad G. G. dėl antrinės teisinės pagalbos suteikimo kreipėsi nepraleidusi skundo padavimo termino, į atstovo skunde nurodytus argumentus, teismas sprendžia, jog terminas skundui paduoti praleistas dėl svarbių priežasčių, todėl G. G. atstovo advokato A. R. prašymas tenkinamas ir terminas skundui dėl Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2024 m. vasario 23 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini) paduoti atnaujintinas.

Pagal ANK 622 straipsnio 2 dalį, skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje paduodamas per šį nutarimą priėmusią instituciją. Šiai institucijai turi būti pateikta tiek skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje kopijų (nuorašų), kad po vieną būtų galima įteikti kitiems šio kodekso 621 straipsnyje nurodytiems asmenims ir nutarimą ne teismo tvarka priėmusiai institucijai, išskyrus atvejus, kai pagal šio kodekso 573 straipsnio 4 dalį šiems asmenims procesiniai dokumentai įteikiami elektroninių ryšių priemonėmis. Institucija per penkias darbo dienas, jeigu įstatymuose nenustatytas kitas terminas, skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje kartu su byla persiunčia atitinkamam apylinkės teismui.

ANK 625 straipsnyje nustatyta, jog nutarimą administracinio nusižengimo byloje ne teismo tvarka priėmusi institucija, nepažeisdama šio kodekso 622 straipsnio 2 dalyje nustatyto termino, gali visiškai ar iš dalies sutikti su skundu dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, pati panaikinti skundžiamą nutarimą ir, netaikydama šio kodekso 616 straipsnyje nurodytų procedūrų, priimti naują nutarimą išnagrinėtoje administracinio nusižengimo byloje.

Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes bei aptartą teisinį reglamentavimą, G. G. atstovo advokato A. R. skundas perduodamas nutarimą priėmusiai institucijai, kad ši, teismui atnaujinus terminą skundui paduoti, susipažinusi su pateiktu skundu, turėtų galimybę priimti vieną iš ANK 625 straipsnyje numatytų sprendimų – visiškai ar iš dalies sutikti su skundu, panaikinti skundžiamą nutarimą ir priimti naują nutarimą. Nesutikus su skundu, skundas su byla per nustatytą terminą turi būti persiųstas apylinkės teismui.

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 622 straipsniu, 623 straipsniu, 625 straipsniu, 626 straipsniu,

nutaria:

atnaujinti praleistą terminą G. G. atstovo advokato A. R. skundui dėl Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2024 m. vasario 23 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini) paduoti.

G. G. atstovo advokato A. R. skundą dėl Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2024 m. vasario 23 d. nutarimo Nr. (duomenys neskelbtini) perduoti nutarimą administracinio nusižengimo byloje priėmusiai institucijai – Šiaulių apskrities vyriausiajam policijos komisariatui spręsti klausimą dėl ANK 625 straipsnyje numatytų sprendimų priėmimo.

Nutartis neskundžiama.

Teisėjas Donatas Dauginis