- Teismas
- Vilniaus miesto apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2024-05-10
- Bylos Nr.
- II-797-1133/2024
- Teisminio proceso Nr.
- 4-68-3-00829-2024-8
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Dalia Ulianskaitė-Zabulionienė
- Pareiškėjas
- A. G.
Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Dalia Ulianskaitė-Zabulionienė, susipažinusi su pareiškėjos A. G., gimusios (duomenys neskelbtini), skundu dėl Valstybės įmonės Registrų centro 2024 m. balandžio 15 d. nutarimo Nr. RC-ANR_N-338-2024 administracinio nusižengimo byloje,
Aprašomoji dalis
nustatė:
Valstybės įmonės Registrų centro 2024 m. balandžio 15 d. nutarimu Nr. RC-ANR_N-338-2024 administracinio nusižengimo byloje A. G. pripažinta kalta, padariusi administracinį nusižengimą, numatytą Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 223 straipsnio 2 dalyje, konstatavus, kad ji, būdama uždarosios akcinės bendrovės (toliau – UAB) „E.“ (į. k. (duomenys neskelbtini)) vadove, per nustatytą laiką nepateikė Juridinių asmenų tvarkytojui 2022 m. bendrovės metinių finansinių ataskaitų rinkinio, kaip numatyta Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 2.66 straipsnio 4 dalyje ir Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo 58 straipsnio 2, 3 dalyje. Taip pažeidė Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 2.66 straipsnio 4 dalį, 2.67 straipsnį; Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo 20 straipsnio 1 dalies 11 punktą, 24 straipsnio 1 dalį, 37 straipsnio 12 dalies 12 punktą, 58 straipsnio 3 dalį; Juridinių asmenų registro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. lapkričio 12 d. nutarimu Nr. 1407, 38.2; 41; 120.2; 123; 127.1 punktus.
Šalies argumentai
Vilniaus miesto apylinkės teisme 2024 m. gegužės 8 d. gautas A. G. skundas dėl Institucijos 2024 m. balandžio 15 d. nutarimo. Skunde pareiškėja nurodo, kad ji nuo 2023 m. gruodžio atleista iš „B.“, todėl jos nuomone, kai Registrų centras ją pašalino iš vadovo pareigų, jai nepelnytai paskirta bauda.
Motyvuojamoji dalis
Skundą atsisakytina priimti
ANK 623 straipsnyje nustatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. Apylinkės teismo nutartis atsisakyti atnaujinti nutarimo administracinio nusižengimo byloje apskundimo terminą per dešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama apygardos teismui.
Skundo padavimo termino pradžia skaičiuojama nuo nutarimo išdavimo dienos, jei asmuo dalyvauja priimant (skelbiant) nutarimą, nes paskelbus nutarimą, nutarimo nuorašas asmeniui įteikiamas iš karto. Jeigu asmuo nedalyvauja priimant (skelbiant) nutarimą, skundo padavimo termino pradžia skaičiuojama nuo nutarimo nuorašo išsiuntimo.
ANK 626 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimo klausimą sprendžia apylinkės teismas. Šio straipsnio 3 dalyje numatyta, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai: 1) skundą paduoda asmuo, neturintis teisės jo paduoti; 2) skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas.
ANK 573 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad šaukimus ir kitus procesinius dokumentus administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims administracinio nusižengimo bylą ne teismo tvarka nagrinėjanti institucija siunčia per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo naudojant pašto tinklą informacinę sistemą (toliau – E. pristatymo sistema), elektroniniu paštu, kitomis elektroninių ryšių priemonėmis arba registruotąja pašto siunta. Registruotoji pašto siunta siunčiama į asmens oficialiai deklaruotą gyvenamąją vietą arba kitą žinomą asmens gyvenamąją vietą, arba jo darbovietę, arba mokymo įstaigą, arba Užimtumo tarnybą prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Užimtumo tarnyba), <...>. Šaukimai ir kiti procesiniai dokumentai visais atvejais įteikiami asmeniškai, o kai administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujančio asmens įteikimo metu nėra, – kuriam nors iš kartu su juo gyvenančių pilnamečių šeimos narių, <...> Šie asmenys privalo kuo greičiau perduoti šaukimą ar kitą procesinį dokumentą adresatui. Procesinio dokumento, kuris siunčiamas registruotąja pašto siunta, įteikimo diena laikoma jo įteikimo adresatui, kuriam nors iš kartu su juo gyvenančių pilnamečių šeimos narių ar <...> diena. Atsisakymas priimti procesinį dokumentą, siunčiamą registruotąja pašto siunta, arba pasirašyti dėl jo gavimo prilygsta procesinio dokumento įteikimui <...>.
Vadovaujantis ANK 573 straipsnio 4 dalimi, dokumentai, siunčiami per E. pristatymo sistemą, kai elektroninio pristatymo dėžutė yra aktyvi, elektroniniu paštu arba kitomis elektroninių ryšių priemonėmis, procesinio dokumento įteikimo diena laikoma po procesinio dokumento išsiuntimo dienos einanti darbo diena.
Iš administracinio nusižengimo byloje esančių duomenų nustatyta, kad administracinio nusižengimo protokolas su administraciniu nurodymu priimtas 2024 m. vasario 6 d. Taip pat nustatyta, jog administracinio nusižengimo protokolas su administraciniu nurodymu 2024 m. vasario 6 d. pareiškėjai išsiųstas elektroniniu paštu ((duomenys neskelbtini)). Skundžiamas institucijos 2024 m. balandžio 15 d. nutarimas pareiškėjai išsiųstas 2024 m. balandžio 15 d. elektroniniu paštu ((duomenys neskelbtini)) (b. l. 4). Duomenų, kad administracinis nusižengimo protokolas su administraciniu nurodymu ir skundžiamas nutarimas pareiškėjai būtų netinkamai išsiųsti nėra. To skunde nenurodo ir pareiškėja, todėl galima daryti išvadą, kad tiek administracinio nusižengimo protokolas su administraciniu nurodymu, tiek skundžiamas nutarimas išsiųsti ir pareiškėjai buvo įteikti.
Terminas skundui paduoti prasideda kitą darbo dieną, todėl nagrinėjamu atveju, terminas skundui dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje paduoti skaičiuojamas nuo 2024 m. balandžio 16 d., o paskutinė skundo pateikimo diena buvo – 2024 m. gegužės 6 d. Pareiškėja skundą pateikė 2024 m. gegužės 7 d. Taigi pareiškėja skundą pateikė praleidusi skundo padavimo terminą, tačiau jo neprašo atnaujinti.
Atsižvelgiant į tai, kad skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti — skundą atsisakytina priimti.
Pareiškėjai išaiškintina, kad atsisakymas priimti skundą jai neužkerta kelio pakartotinai pateikti skundą (atitinkantį įstatymo reikalavimus) kartu su prašymu atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti. Prašyme turi būti nurodytos svarbios priežastys, objektyviai sukliudžiusio laiku realizuoti apskundimo teisę.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu,
nutaria:
atsisakyti priimti A. G. skundą dėl Valstybės įmonės Registrų centro 2024 m. balandžio 15 d. nutarimo Nr. RC-ANR_N-338-2024 administracinio nusižengimo byloje.
Nutartis gali būti skundžiama Vilniaus apygardos teismui per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos, skundą paduodant per Vilniaus miesto apylinkės teismą.