- Teismas
- Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2012-04-27
- Bylos Nr.
- AS-525-287-12
- Teisminio proceso Nr.
- 3-61-3-02120-2011-2
- Bylos rūšis
- administracinė byla
- Teisėjai
- Virginija Volskienė (pirm.), Laimutis Alechnavičius (pran.), Laimė Baltrūnaitė
- Pareiškėjas
- R. S.
- Atsakovas
- Lietuvos valstybei, atstovaujamai Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos, Vilniaus pataisos namų, Marijampolės pataisos namų
- Kategorijos
- 63.3.8pavadinimo nepavyko patikrinti
- 61.1pavadinimo nepavyko patikrinti
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Laimučio Alechnavičiaus (pranešėjas), Laimės Baltrūnaitės ir Virginijos Volskienės (kolegijos pirmininkė),
teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo pareiškėjo R. S. atskirąjį skundą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2012 m. vasario 9 d. nutarties administracinėje byloje pagal pareiškėjo R. S. skundą atsakovui Lietuvos valstybei, atstovaujamai Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos, Vilniaus pataisos namų bei Marijampolės pataisos namų, dėl neturtinės žalos atlyginimo.
Aprašomoji dalis
Teisėjų kolegija nustatė:
I.
Pareiškėjas R. S. skundu kreipėsi į teismą, prašydamas priteisti jam iš Lietuvos valstybės, atstovaujamos Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos, Vilniaus pataisos namų bei Marijampolės pataisos namų, 300 000 Lt neturtinės žalos.
Žemesnės instancijos teismas
Vilniaus apygardos administracinis teismas 2012 m. sausio 13 d. sprendimu skundą atmetė.
2012 m. vasario 8 d. Vilniaus apygardos administraciniame teisme gautas pareiškėjo apeliacinis skundas.
Vilniaus apygardos administracinis teismas 2012 m. vasario 9 d. nutartimi pareiškėjo skundą atsisakė priimti.
Teismas, atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 134 straipsnio 3 dalies 1 punktą, 127 straipsnį, tai, kad pirmosios instancijos teismo sprendimas paskelbtas 2012 m. sausio 13 d., o pareiškėjo apeliacinis skundas išsiųstas 2012 m. vasario 7 d., konstatavo, jog pareiškėjas praleido apeliacinio skundo padavimo teismui terminą. Kadangi pareiškėjas šio termino neprašė atnaujinti, apeliacinį skundą atsisakė priimti.
II.
Pareiškėjas pateikė atskirąjį skundą, kuriuo prašo panaikinti Vilniaus apygardos administracinio teismo 2012 m. vasario 9 d. nutartį ir priimti jo apeliacinį skundą.
Nurodo, jog pagal susiformavusią vieningą teismų praktiką terminas, nuo kurio pradedamas skaičiuoti apeliacinio skundo padavimo terminas, yra sprendimo įteikimo diena. Asmeniui pasirašytinai patvirtinus, kad jam įteiktas teismo sprendimo nuorašas, būtent nuo pasirašymo datos pradedamas skaičiuoti skundo padavimo teismui terminas. Pažymi, kad jam asmeniškai pasirašytinai pirmosios instancijos teismo sprendimas per Kybartų pataisos namų administraciją įteiktas 2012 m. sausio 23 d., todėl apeliacinio skundo padavimo teismui terminas baigėsi 2012 m. vasario 7 d. Daro išvadą, jog jis, 2012 m. vasario 6 d. teismui paštu išsiuntęs apeliacinį skundą, termino apeliaciniam skundui paduoti nepraleido.
Atsiliepimas
Vilniaus pataisos namai atsiliepimu į atskirąjį skundą prašo atskirojo skundo netenkinti.
Nurodo, jog pareiškėjas klaidingai interpretuoja apeliacinio skundo padavimo termino skaičiavimą. Pabrėžia, jog 14 dienų terminas apeliaciniam skundui paduoti pradedamas skaičiuoti teismo sprendimo paskelbimo dieną.
Kalėjimų departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos atsiliepimu į atskirąjį skundą prašo atskirąjį skundą atmesti ir pirmosios instancijos teismo nutartį palikti nepakeistą.
Nurodo, jog pareiškėjas praleido apeliacinio skundo padavimo teismui terminą ir, turėdamas teisę prašyti atnaujinti šį terminą, jo atnaujinti neprašė. Todėl negavus motyvuoto pareiškėjo prašymo atnaujinti apeliacinio skundo padavimo teismui terminą, net ir įvertinus tai, jog jis atlieka laisvės atėmimo bausmę ir jo judėjimo laisvė teismo sprendimo paskelbimo ir apeliacinio skundo padavimo teismui metu buvo apribota, buvo objektyvus pagrindas nepriimti jo apeliacinio skundo.
Motyvuojamoji dalis
Teisėjų kolegija konstatuoja:
III.
Atskirasis skundas netenkintinas.
Apeliaciniu skundu, kurį atsisakyta priimti, skundžiamas Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimas priimtas ir paskelbtas 2012 m. sausio 13 d. Pareiškėjo apeliacinis skundas dėl nurodyto teismo sprendimo pirmosios instancijos teismui, bylos duomenimis, išsiųstas 2012 m. vasario 7 d. (b.l. 136).
Administracinių bylų dėl ginčų, kylančių iš administracinių teisinių santykių, nagrinėjimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymas (toliau – ir ABTĮ), kurio 127 straipsnio 1 dalis nustato, jog apygardų administracinių teismų sprendimai, priimti nagrinėjant bylas pirmąja instancija, apeliacine tvarka per keturiolika dienų nuo sprendimo paskelbimo gali būti skundžiami Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
Kaip matyti iš nurodytos nuostatos, administracinių bylų nagrinėjimą reglamentuojantis įstatymas apeliacinio skundo padavimo teismui termino eigos pradžia tiesiogiai sieja su pirmosios instancijos teismo sprendimo paskelbimo momentu. ABTĮ nėra įtvirtinta galimybė pradėti skaičiuoti apeliacinio skundo padavimo teismui termino pradžią ne nuo nurodyto momento, todėl pareiškėjo argumentai dėl to, kad šis terminas turi būti pradedamas skaičiuoti nuo pirmosios instancijos teismo sprendimo nuorašo pasirašytino įteikimo asmeniui, yra nepagrįsti ir atmestini. Papildomai pabrėžtina, jog apeliacinio skundo padavimo teismui termino eiga negali būti skaičiuojama kitaip, nei nustatyta įstatyme, net ir atsižvelgiant į tai, kad pareiškėjo judėjimo laisvė apribota.
Atsižvelgiant į byloje nustatytas aplinkybes, ABTĮ 127 straipsnio 1 dalies nuostatas, konstatuotina, jog pareiškėjas praleido apeliacinio skundo padavimo teismui terminą (apeliacinis skundas turėjo būti pateiktas iki 2012-01-27). Kadangi pareiškėjas pirmosios instancijos teismui motyvuoto prašymo atnaujinti apeliacinio skundo padavimo teismui terminą nepateikė, skundžiama nutartimi pirmosios instancijos teismas pagrįstai atsisakė priimti apeliacinį skundą.
Remiantis tuo, kas išdėstyta, konstatuotina, jog pirmosios instancijos teismas skundžiama nutartimi tinkamai nustatė visas apeliacinio skundo priėmimui svarbias aplinkybes ir, tinkamai taikydamas teisės aktų nuostatas, pagrįstai atsisakė priimti pareiškėjo apeliacinį skundą, kaip paduotą praleidus apeliacinio skundo padavimo teismui terminą ir pareiškėjui kartu su apeliaciniu skundu teismui nepateikus prašymo dėl apeliacinio skundo padavimo teismui termino atnaujinimo. Pirmosios instancijos teismo nutartis paliktina nepakeista, o atskirasis skundas atmestinas.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 151 straipsnio 1 punktu, teisėjų kolegija
nutaria
pareiškėjo R. S. atskirojo skundo netenkinti.
Vilniaus apygardos administracinio teismo 2012 m. vasario 9 d. nutartį palikti nepakeistą.
Nutartis neskundžiama.