- Teismas
- Kauno apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2025-07-29
- Bylos Nr.
- AN2-246-999/2025
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Daina Dyburienė
- Pažeidėjas
- I. L.
- Advokatai
- Aiva Dumčaitienė, Aiva Dumčaitienėsa
apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinio nusižengimo bylą pagal administracinėn atsakomybėn patraukto asmens I. L. atstovės advokatės Aivos Dumčaitienės atskirąjį skundą dėl Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2025 m. gegužės 30 d. nutarties, kuria atsisakyta priimti I. L. skundą dėl Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus (toliau – Institucija) vyresniosios tyrėjos R. D. 2025 m. kovo 13 d. nutarimo Nr. 20-ANR_N-4673-2025.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
1. 2025 m. vasario 14 d. I. L. atžvilgiu buvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas už tai, kad jis 2025 m. vasario 14 d. 15 val. 28 min. Kauno rajono sav., Raudondvario k., J. N. – Nevėžio, pakartotinai vairavo transporto priemonę neturėdamas teisės vairuoti, kai teisė vairuoti yra atimta, t. y. padarė administracinį nusižengimą, numatytą Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 424 straipsnio 5 dalyje. Administracinio nusižengimo protokolas surašytas dalyvaujant I. L. ir pasirašytinai jam įteiktas 2025 m. vasario 14 d., kartu pateikiant informaciją apie administracinio nusižengimo bylos nagrinėjimo datą ir vietą.
2. Išnagrinėjus bylą žodinio proceso tvarka, dalyvaujant pareiškėjui I. L., Institucijos vyriausiosios tyrėjos R. D. 2025 m. kovo 13 d. nutarimu I. L. už administracinio nusižengimo, numatyto ANK 424 straipsnio 5 dalyje padarymą, paskirta 900 eurų bauda ir specialiosios teisės (teisės vairuoti transporto priemones) atėmimas 20 mėnesių laikotarpiui. Nutarimas išsiųstas elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini).
Žemesnės instancijos teismas
3. 2025 m. gegužės 20 d. Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose gautas I. L. skundas dėl Institucijos 2025 m. sausio 24 d. ir 2025 m. kovo 13 d. nutarimų panaikinimo, kuriame nurodoma, kad 2025 m. gegužės 9 d. Kauno apygardos teismo nutartimi buvo atnaujintas terminas skundui dėl Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2024 m. rugsėjo 19 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 20-ANR_N- 19558-2024 (ROIK: Nr. 24249554411) paduoti. Dėl to, šiuo nutarimu paskirta nuobauda ir administracinio poveikio priemonė tapo nebegaliojančios, o 2025 m. sausio 24 d. ir 2025 m. kovo 13 nutarimas priimti negaliojančio 2024 m. rugsėjo 19 d. nutarimo pagrindu.
4. Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2025 m. gegužės 30 d. nutartimi atsisakyta priimti I. L. skundą dėl Institucijos vyriausiosios tyrėjos R. D. 2025 m. kovo 13 d. nutarimo Nr. 20-ANR_N-4673-2025. Teismas konstatavo, kad 2025 m. kovo 13 d. nutarimas buvo priimtas dalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui I. L. ir tą pačią dieną buvo išsiųstas el. paštu (duomenys neskelbtini), t. y. tuo pačiu el. paštu, kurį pareiškėjas nurodo skunde, ir kuris nurodytas Lietuvos Respublikos Gyventojų registre. Kadangi nutarimas buvo išsiųstas priėmimo dieną, t. y. 2025 m. kovo 13 d., todėl terminas skundui paduoti prasidėjo sekančią dieną, t. y. 2025 m. kovo 14 d., ir baigėsi 2025 m. balandžio 3 d. Tačiau skundas pateiktas praėjus beveik pusantro mėnesio po termino pabaigos – 2025 m. gegužės 14 d. Nors pareiškėjas prašo praleistą terminą atnaujinti, tačiau iš bylos duomenų matyti, kad dėl analogiškai praleisto termino administracinėje byloje jau buvo kreipęsis į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą (toliau – ir LAT), kuris 2025 m. kovo 4 d. nutartyje byloje Nr. 4-67-3-00001-2025-0 jau buvo išaiškinęs jam teismo priimtų nutarčių apskundimo terminus ir tvarką. Todėl teismas preziumavo, kad pareiškėjas turėjo būti susipažinęs su apskundimo terminais ir tvarka, ir norėdamas tinkamai realizuoti savo procesines teises privalėjo laikytis jų, todėl nėra pagrindo priimti pareiškėjo skundą.
Šalies argumentai
5. Nesutikdama su priimta nutartimi I. L. atstovė advokatė Aiva Dumčaitienė pateikė skundą Kauno apygardos teismui, kuriuo prašo: 1) panaikinti Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2025 m. gegužės 30 d. nutartį ir priimti naują sprendimą – atnaujinti I. L. terminą skundui paduoti dėl Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus 2025 m. kovo 13 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 20-ANR_N- 4673-2025 (ROIK: Nr. 25265823556); 2) perduoti administracinio nusižengimo bylą Kauno apylinkės teismo Kauno rūmams nagrinėti iš esmės. Skundas grindžiamas šiais argumentais:
5.1. Kauno apylinkės teismo 2025 m. gegužės 30 d. nutartis yra neteisėta ir nepagrįsta, joje teismas neištyrė faktinių aplinkybių ir neatskleidė jų esmės. Atsižvelgiant į tai, kad 2025 m. kovo 13 d. nutarimas yra priimtas 2024 m. rugsėjo 19 d. nutarimo pagrindu, o dėl šio nutarimo Kauno apygardos teismo 2025 m. gegužės 9 d. nutartimi yra atnaujintas terminas apeliaciniam skundui paduoti, todėl konstatuoti procesiniai pažeidimai sudaro pagrindą taip pat atnaujinti terminą skundui dėl 2025 m. kovo 13 d. nutarimo paduoti.
5.2. Atkreiptinas dėmesys į Kauno apygardos teismo 2025 m. gegužės 9 d. nutartyje konstatuotas aplinkybes, jog 2024 m. rugpjūčio 1 d. administracinio nusižengimo protokolas su administraciniu nurodymu, kuriame I. L. už 2024 m. liepos 19 d. 15 val. 29 min. Pramonės pr. 29, Kaune, jo padarytą ANK 417 straipsnio 3 dalyje numatytą administracinį nusižengimą buvo siūloma sumokėti 60 eurų baudą, 2024 m. rugpjūčio 1 d. administracinėn atsakomybėn patrauktam asmeniui buvo išsiųstas vieną kartą tik elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini). Institucija, iš esmės nebūdama visiškai įsitikinusi, kad jos siunčiamas procesinis dokumentas pasiekė adresatą, formaliai konstatavo, kad administracinio nusižengimo protokolo kopija jam yra įteikta 2024 m. rugpjūčio 1 d. To pasekmėje, Institucija rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinio nusižengimo bylą 2024 m. rugsėjo 19 d. administracinėn atsakomybėn patrauktam asmeniui I. L. nedalyvaujant ir surašė 2024 m. rugsėjo 19 d. nutarimą, kuriuo paskyrė jam už ANK 417 straipsnio 3 dalyje numatytą administracinį nusižengimą 90 eurų dydžio baudą kartu su specialiosios teisės vairuoti transporto priemones atėmimu trims mėnesiams. Šis nutarimas taip pat buvo išsiųstas tuo pačiu el. pašto adresu (duomenys neskelbtini), nors Institucijai buvo žinomas pareiškėjo gyvenamosios vietos adresas, tačiau šiuo adresu procesiniai dokumentai nebuvo siunčiami. Dėl nurodytų aplinkybių Kauno apygardos teismas konstatavo, kad I. L. nebuvo tinkamai įteiktas nei 2024 m. rugpjūčio 1 d. protokolas, nei 2024 m. rugsėjo 19 d. nutarimas, kuriuo jam buvo pritaikyta administracinio poveikio priemonė, todėl I. L. nebuvo žinoma apie iš jo atimtą teisę vairuoti transporto priemones.
5.3. Nurodytų aplinkybių visumoje spręstina, jog vadovaujantis Kauno apygardos teismo 2025 m. gegužės 9 d. nutartimi bei joje nurodyta Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika, šioje byloje pareiškėjas taip pat neturėjo pareigos domėtis, ar jis nepadarė kokių nors teisės pažeidimų ir ar jam neskirtos kokios nors nuobaudos ar prievartos priemonės, pareigą apie tai tinkamai pranešti turi įgaliotos institucijos ir pareigūnai. Tuo tarpu minėta nutartimi nustatyta, kad Institucija šios pareigos tinkamai neįvykdė ir neįteikė 2024 m. rugsėjo 19 d. nutarimo pareiškėjui.
5.4. Atsižvelgiant į LAT išaiškinimą dėl administracinio nusižengimo bylos atnaujinimo bei į tai, kad 2025 m. kovo 13 d. Institucijos nutarimas nebuvo apskųstas Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) nustatytu terminu, pareiškėjas, sužinojęs apie Kauno apygardos teismo 2025 m. gegužės 9 d. nutartimi nustatytus Institucijos padarytus procesinius pažeidimus, kurie lėmė neteisėto 2025 m. kovo 13 d. Nutarimo priėmimą, nedelsdamas kreipėsi su prašymu atnaujinti terminą paduoti skundui dėl 2025 m. kovo 13 d. nutarimo. Tačiau teismas visiškai nepagrįstai atsisakė atnaujinti terminą, neatsižvelgęs į svarbias priežastis, t. y. įsiteisėjusia teismo nutartimi nustatytą esminį proceso teisės pažeidimą.
5.5. Būtinybė atnaujinti terminą skundui paduoti kyla iš to, kad Kauno apygardos teismo 2025 m. gegužės 9 d. nutartimi buvo nustatyti Institucijos atlikti šiurkštūs procesiniai teisės pažeidimai (netinkamas 2024 m. rugsėjo 19 d. nutarimo įteikimas), kurie lėmė pareiškėjo nežinojimą apie iš jo atimtą teisę vairuoti, o taip pat dėl to pareiškėjo atžvilgiu buvo priimtas ir skundžiamas 2025 m. kovo 13 d. nutarimas. Tačiau skundžiamoje nutartyje teismas visiškai neatsižvelgė į šias skunde nurodytas aplinkybes, susijusias su 2024 m. rugsėjo 19 d. nutarimu paskirtų administracinių nuobaudų ir poveikio priemonių negaliojimu bei Institucijos kitoje administracinio nusižengimo byloje padarytais procesiniais pažeidimais.
5.6. Šiuo atveju egzistuoja savarankiškas pagrindas atnaujinti administracinio nusižengimo bylą dėl esminio proceso teisės pažeidimo (ANK 662 straipsnis), kadangi I. L. 2025 m. kovo 13 d. nutarimo, priimto ne teismo tvarka, iki šiol nebuvo apskundęs teismine tvarka. Byloje nėra aplinkybių patvirtinančių, jog I. L. būtų piktnaudžiavęs savo procesinėmis teisėmis ir sąmoningai vilkinęs skundo padavimo procesą ar dėl tam tikrų subjektyvių priežasčių delsęs pateikti skundą. Teisinis pagrindas kreiptis dėl termino paduoti skundą dėl 2025 m. kovo 13 d. nutarimo atnaujinimo ir šio nutarimo panaikinimo atsirado tik 2025 m. gegužės 9 d. teismui nustačius kitoje administracinio nusižengimo byloje Institucijos padarytus procesinius pažeidimus, kurie buvo esminė priežastis, lėmusi neteisingų aplinkybių 2025 m. kovo 13 d. nutarime nustatymą. Tuo tarpu, jei pareiškėjas būtų kreipęsis į teismą dėl skundžiamo nutarimo panaikinimo anksčiau, tebegaliojant 2024 m. rugsėjo 19 d. nutarimui ir nesant teismo tvarka nustatytų Institucijos procesinių pažeidimų, pareiškėjo skundas būtų tiesiog atmestas kaip nepagrįstas, o toks teismo sprendimas (atmesti skundą) vėliau būtų apsunkinęs arba apskritai užkirtęs kelią teismine tvarka įvertinti skundžiamo nutarimo teisėtumą. Tokių pačių pasekmių rizika kiltų ir palikus galioti 2025 m. gegužės 30 d. nutartį.
5.7. Pareiškėjas tinkamai rūpinosi savo teisių įgyvendinimu, elgėsi sąžiningai ir rūpestingai, todėl nesuteikus jam galimybės apskųsti 2025 m. kovo 13 d. nutarimą, būtų nepagrįstai suvaržyta viena pagrindinių administracinėn atsakomybėn patraukto asmens procesinių teisių.
Atsiliepimas
6. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus vyriausiasis tyrėjas T. P. pateikė atsiliepimą į skundą, kuriuo prašo apylinkės teismo nutartį palikti nepakeistą ir atskirojo skundo netenkinti.
6.1. Atsiliepime nurodoma, jog nei iš byloje esančių duomenų, nei apelianto skunde nėra nurodytos jokios ne nuo asmens valios priklausančios priežastys, kurios lėmė, kad apeliantas nustatyta tvarka ir per įstatymų nustatytą terminą negalėjo paduoti skundo dėl Institucijos nutarimo.
6.2. Šioje administracinio nusižengimo byloje visi procesiniai dokumentai apeliantui buvo įteikti tinkamai, 2025 m. vasario 14 d. administracinio nusižengimo protokolas I. L. buvo įteiktas pasirašytinai, jam asmeniškai dalyvaujant. Pažymėtina, kad apeliantas į Institucijoje vykusį bylos nagrinėjimą atvyko, jame dalyvavo, byla buvo išnagrinėta žodinio proceso tvarka, o surašytas nutarimas buvo išsiųstas jam elektroniniu paštu (duomenys neskelbtini), kuris gautas iš valstybės informacinių sistemų (registrų) ir atitinka ANK 573 straipsnio kriterijus. Institucija pažymi, kad apeliantas apie tai, kad jo atžvilgiu yra pradėta administracinio nusižengimo teisena puikiai žinojo, taip pat jam įteiktame administracinio nusižengimo protokole buvo nurodytas elektroninis paštas (duomenys neskelbtini). Apeliantas pasirašydamas protokolą jame neįrašė jokių pastabų, kad minėtu elektroniniu paštu jis nesinaudoja, paaiškinime taip pat nenurodė, kad procesinių dokumentų nesiųsti minėtu elektroniniu paštu, o priešingai, bylos nagrinėjimo metu sutiko gauti procesinius dokumentus elektroniniu paštu, tai yra pažymėta Institucijos priimtame nutarime.
6.3. Šiuo atveju Institucijos priimtame 2025 m. kovo 13 d. nutarime Nr. 20- ANR_N-4673-2025 buvo nurodyta apskundimo tvarka ir terminai, todėl savo tariamas pažeistas teises apeliantas turėjo ginti įstatymų nustatyta tvarka ir terminais. Asmuo pats turi rūpintis tinkamu savo teisių įgyvendinimu ir pažeistos teisės gali būti ginamos tik tada, kai asmuo elgiasi sąžiningai, apdairiai ir rūpestingai.
Motyvuojamoji dalis
Teismas konstatuoja:
I. L. atstovės advokatės Aivos Dumčaitienės atskirasis skundas atmestinas.
7. ANK 652 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad apygardos teismas, nagrinėdamas bylą dėl apeliacinio skundo administracinio nusižengimo byloje, patikrina priimto nutarimo (nutarties) teisėtumą ir pagrįstumą. Atskiriesiems skundams paduoti ir nagrinėti taikomos administracinių nusižengimų teiseną apygardos teisme reglamentuojančios taisyklės, išskyrus šiame straipsnyje nurodytas išimtis (ANK 656 straipsnio 2 dalis).
8. Kaip matyti, I. L. ir jo atstovė nesutinka su skundžiama Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2025 m. gegužės 30 d. nutartimi, kuria atsisakyta priimti jo skundą dėl ne teismo tvarka priimto 2025 m. kovo 13 d. nutarimo Nr. 20-ANR_N-4673-2025 (ROIK: Nr. 25265823556) ir prašo šią teismo nutartį panaikinti bei atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti.
9. Visgi, apygardos teismas, susipažinęs su administracinio nusižengimo bylos medžiaga, skundžiama nutartimi, pateiktu skundu bei Institucijos atsiliepimu, konstatuoja, kad Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2025 m. gegužės 30 d. nutartis, kuria atsisakyta priimti I. L. skundą dėl minėto nutarimo, yra pagrįsta ir teisėta, keisti ar naikinti šią nutartį nėra jokio pagrindo.
10. ANK 623 straipsnyje nustatyta, jog skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.
11. ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punkte yra nustatyta, jog apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir neprašoma šio termino atnaujinti arba prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas. Tokiu atveju, aukštesnės instancijos teismas turi patikrinti, ar apylinkės teismas skundžiama nutartimi pagrįstai konstatavo esant praleistą skundo padavimo terminą, ir nurodęs, kad nėra pagrindų jį atnaujinti, atsisakė priimti skundą.
12. Kaip matyti, Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2025 m. gegužės 30 d. nutartyje nurodyta, jog Institucijos nutarimas priimtas 2025 m. kovo 13 d., todėl paskutinė skundo pateikimo diena buvo 2025 m. balandžio 3 d. Tuo tarpu skundas dėl šio nutarimo teismui pateiktas tik 2025 m. gegužės 14 d., t. y. akivaizdžiai praleidus įstatyme numatytą 20 dienų apskundimo terminą. Taigi, apylinkės teismas pagrįstai konstatavo, kad skundas paduotas praleidus įstatymo nustatytą skundo padavimo terminą.
13. Aukštesnysis teismas pažymi, kad 2025 m. gegužės 14 d. pateikdamas skundą apylinkės teismui dėl Institucijos nutarimo panaikinimo, I. L. praleisto termino atnaujinti neprašė. Tačiau įvertinus minėto skundo motyvus, darytina išvada, jog pareiškėjas siekė praleisto termino skundo pateikimui atnaujinimo, todėl 2025 m. gegužės 30 d. nutartimi apylinkės teismas teisingai įvertino pareiškėjo skundo turinį ir sprendė dėl praleisto termino skundui dėl 2025 m. kovo 13 d. nutarimo paduoti atnaujinimo. Atsižvelgiant į bylos medžiagą ir joje esančius duomenis, aukštesnės instancijos teismas daro išvadą, kad apylinkės teismas nustatęs, kad I. L. nenurodė jokių svarbių termino praleidimo priežasčių, pagrįstai priėmė sprendimą atsisakyti priimti I. L. skundą. Šiuo klausimu daryti priešingas išvadas aukštesnės instancijos teismas neturi pagrindo.
14. Nagrinėjamu atveju, iš administracinio nusižengimo bylos medžiagos matyti, kad už ANK 424 straipsnio 5 dalyje numatyto administracinio nusižengimo padarymą (pakartotinai vairavo transporto priemonę neturėdamas teisės vairuoti, kai teisė vairuoti yra atimta) I. L. 2025 m. vasario 14 d. buvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas. Šis administracinio nusižengimo protokolas tą pačią dieną, tai yra 2025 m. vasario 14 d., I. L. buvo įteiktas asmeniškai bei šį faktą jis patvirtino savo parašu, atitinkamai paaiškinimų skiltyje nurodydamas, jog automobilį vairavo, kadangi buvo įsitikinęs, kad teisė vairuoti negalios nuo 2025 m. vasario 15 d. Taip pat, administracinio nusižengimo protokole pareiškėjui buvo pateikta informacija apie administracinio nusižengimo bylos nagrinėjimo datą ir vietą. I. L. 2025 m. kovo 13 d. atvyko į žodinį bylos nagrinėjimą, jame dalyvavo, prisipažino padaręs minėtą administracinį nusižengimą ir nuoširdžiai gailisi, padėjo jį išaiškinti. Atsižvelgiant į tai, 2025 m. kovo 13 d. buvo priimtas nutarimas administracinio nusižengimo byloje Nr. 20-ANR_N-4673-2025 (ROIK: Nr. 25265823556), kuriuo I. L. buvo paskirta administracinė nuobauda – 900 eurų bauda ir specialiosios teisės (teisės vairuoti transporto priemones) atėmimas 20 mėnesių laikotarpiui. Nutarimas 2025 m. kovo 13 d., 11.10 val. išsiųstas elektroninio pašto adresu (duomenys neskelbtini), kurį I. L. nurodęs kaip kontaktinį savo adresą procesiniams dokumentams gauti valstybės informacinėse sistemose ar registruose, kurie naudojami elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms gauti ar prievolėms įvykdyti. Minėtame nutarime I. L. buvo išaiškinta nutarimo administracinio nusižengimo byloje apskundimo tvarka, aiškiai nurodant, kad skundas dėl Institucijos nutarimo administracinių nusižengimų byloje gali būti paduotas per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo išsiuntimo ar išdavimo dienos. Taigi, vadovaujantis ANK 573 straipsnio nuostatomis, kuriose nurodyta, jog šaukimai ir kiti procesiniai dokumentai administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujantiems asmenims gali būti siunčiami elektroniniu paštu, kai asmenys elektroninio pašto adresą nurodė Lietuvos Respublikos gyventojų registre ar valstybės informacinėse sistemose ar registruose, kurie naudojami elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms gauti ar prievolėms įvykdyti, konstatuotina, kad šis nutarimas išsiųstas tinkamai, todėl terminas skundui paduoti prasidėjo sekančią dieną, t. y. 2025 m. kovo 13 d., ir baigėsi – 2025 m. balandžio 3 d. Tuo tarpu skundas pateiktas praėjus beveik pusantro mėnesio po termino pabaigos – 2025 m. gegužės 14 d., praleidus nutarimo apskundimo terminą.
15. Šiuo atveju pabrėžtina, kad byloje iš esmės nėra ginčo, jog I. L. yra praleidęs terminą skundui dėl pirmiau minėto nutarimo paduoti. Taip pat atskirajame skunde, tikėtina sąmoningai, nėra keliamas klausimas ir dėl priimto nutarimo įteikimo aplinkybių, kurios, kaip jau buvo minėta pirmiau, visiškai atitinka teisinį reglamentavimą, numatytą ANK 573 straipsnyje. Kaip matyti, I. L. neginčija, kad elektroninis paštas ((duomenys neskelbtini)), kuriuo buvo išsiųstas Institucijos nutarimas, priklauso jam ir yra jo naudojamas. Šias aplinkybes be kita ko patvirtina ir skunde apylinkės teismui I. L. nurodytas tapatus elektroninio pašto adresas. Neginčijama ir aplinkybė, kad šis elektroninio pašto adresas Institucijos nutarimo priėmimo metu buvo nurodytas I. L. valstybės informacinėse sistemose ar registruose, kurie naudojami elektroniniu būdu teikiamoms paslaugoms gauti ar prievolėms įvykdyti. Duomenų apie I. L. siųsto nutarimo ne pristatymą (grąžinimą) nėra gauta, todėl laikytina, kad I. L. buvo tinkamai informuotas apie jam pradėtą administracinio nusižengimo teiseną bei priimtą nutarimą administracinio nusižengimo byloje. Taigi, atsižvelgiant į aplinkybes, kad terminas skundui paduoti praleistas beveik pusantro mėnesio ir per šį laikotarpį I. L. būdamas tinkamai informuotas, nesiėmė savalaikių veiksmų, kad įgyvendintų savo procesinę teisę, darytina išvada, kad jis terminą skundui paduoti praleido ne dėl objektyvių, o dėl subjektyvių, nuo jo valios priklausančių priežasčių, t. y. dėl nepateisinamo procesinio neveikimo. Be to, kaip teisingai pažymėjo apylinkės teismas skundžiamoje nutartyje, I. L. skunde nenurodė jokių svarbių skundo padavimo termino praleidimo priežasčių. Visa tai lėmė pagrįstą apylinkės teismo sprendimą atsisakyti priimti skundą.
16. Kaip vieną pagrindinių termino praleidimo priežasčių pateiktame atskirajame skunde apygardos teismui I. L. ir jo atstovė įvardina Kauno apygardos teismo 2025 m. gegužės 9 d. nutartį, kuria buvo atnaujintas terminas I. L. skundui dėl Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Administracinių bylų nagrinėjimo skyriaus 2024 m. rugsėjo 19 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 20-ANR_N-19558-2024 (ROIK: Nr. 24249554411) paduoti ir joje nustatytas aplinkybes, tačiau atkreiptinas dėmesys, jog nagrinėjamoje byloje sprendžiamas klausimas dėl kito, 2025 m. kovo 13 d. Institucijos nutarimo. Nors aukštesnės instancijos teismas sutinka, jog minėtoje byloje, kurioje buvo atnaujintas terminas apeliaciniam skundui paduoti dėl 2024 m. rugsėjo 19 d. priimto nutarimo I. L. atžvilgiu, kuriuo jis pripažintas padaręs administracinį nusižengimą, numatytą ANK 417 straipsnio 3 dalyje ir už tai jam paskirta 90 eurų dydžio baudą kartu su specialiosios teisės vairuoti transporto priemones atėmimu trims mėnesiams, nustatytos aplinkybės turi reikšmę sprendžiant dėl 2025 m. kovo 13 d. nutarimo teisėtumo, tačiau priešingai skundo motyvams, vien aplinkybė, kad kitoje byloje pareiškėjui buvo atnaujintas terminas skundui paduoti, nesudaro savarankiško pagrindo atnaujinti terminą ir nagrinėjamoje byloje. Pažymėtina, jog šioje byloje nustatytos faktinės aplinkybės iš esmės skiriasi nuo byloje Nr. eAN2-136-493/2025 Kauno apygardos teismo 2025 m. gegužės 9 d. nutartimi nustatytų aplinkybių – byla dėl 2025 m. vasario 14 d. I. L. padaryto administracinio nusižengimo buvo išnagrinėta jam pačiam dalyvaujant, pareiškėjas pripažino šio nusižengimo padarymą, jos nagrinėjimo metu nenurodė nesutinkantis su patraukimu administracinėn atsakomybėn, nors tuo metu jau žinojo apie 2024 m. rugsėjo 19 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 20-ANR_N-19558-2024 (ROIK: Nr. 24249554411) priėmimą, kurį buvo apskundęs Kauno apylinkės teismui. Todėl nepagrįstas skundo argumentas, jog pareiškėjas neturėjo pareigos domėtis dėl jo padarytų administracinių nusižengimų, kadangi šiuo atveju jis apie padarytą 2025 m. vasario 14 d. nusižengimą ir 2025 m. kovo 13 d. priimtą nutarimą žinojo ir buvo tinkamai informuotas.
17. ANK 657 straipsnyje nurodyta, kad administracinio nusižengimo byla, užbaigta įsiteisėjusiu nutarimu ar nutartimi arba įvykdytu administraciniu nurodymu, gali būti atnaujinta XXXVIII skyriuje nustatytais pagrindais ir tvarka. ANK 658 straipsnio 1 dalyje išdėstyti pagrindai, kuriems esant administracinio nusižengimo byla gali būti atnaujinama. Pagal šio kodekso 658 straipsnio 4 punktą administracinio nusižengimo byla gali būti atnaujinama, jei paaiškėjo kitų aplinkybių, kurios pareigūnui, institucijai ar teismui nebuvo ir negalėjo būti žinomos priimant nutarimą ar nutartį arba surašant administracinį nurodymą ir kurios vienos ar kartu su pirmiau nustatytomis aplinkybėmis įrodo, kad administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo yra nekaltas arba kad jis padarė lengvesnį ar sunkesnį administracinį nusižengimą negu tas, už kurį jis patrauktas administracinėn atsakomybėn, taip pat kurios įrodo, kad administracinėn atsakomybėn nepatrauktas asmuo yra kaltas. Esant šiam pagrindui prašymas atnaujinti administracinio nusižengimo bylą paduodamas institucijai, kurios pareigūnas pradėjo administracinio nusižengimo teiseną, ne vėliau kaip per šešis mėnesius nuo tos dienos, kurią sužinota ar turėjo būti sužinota apie šias aplinkybes. Ši institucija, gavusi prašymą atnaujinti administracinio nusižengimo bylą dėl paaiškėjusių naujų aplinkybių arba pati sužinojusi apie šias aplinkybes, prašymo atnaujinti administracinio nusižengimo bylą padavimo klausimą turi išspręsti per kiek įmanoma trumpiausią laiką (ANK 660 straipsnio 1 dalis).
18. Nesutiktina su skundo argumentu, jog egzistuoja savarankiškas pagrindas atnaujinti administracinio nusižengimo bylą dėl esminio proceso teisės pažeidimo. Pirmiausiai pažymėtina, jog šioje byloje nebuvo nustatyti ir nei pats pareiškėjas, nei jo atstovė nenurodė jokių esminių proceso pažeidimų. Pats pareiškėjas ir jo atstovė neginčija fakto, kad 2025 m. kovo 13 d. nutarimas jam buvo įteiktas tinkamai, išsiunčiant apelianto elektroniniu paštu (duomenys neskelbtini), kuris gautas iš valstybės informacinių sistemų (registrų), nekvestionuoja ir nutarime nurodytos jo apskundimo tvarkos ir terminų. Priešingai, skunde teigiama, jog pareiškėjas sąmoningai neskundė 2025 m. kovo 13 d. nutarimo, kadangi tuo metu dar galiojo 2024 m. rugsėjo 19 d. nutarimas, todėl tokiu atveju <...> pareiškėjo skundas būtų tiesiog atmestas kaip nepagrįstas“. Teismas pažymi, kad tokia pareiškėjo pasirinkta pozicija, kuria iš esmės ignoruojami įstatymais nustatyti terminai ir administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo tvarka, negali būti pateisinama priežastimi atnaujinti praleistą terminą skundui pateikti. Visų pirma, laiku pateikus skundą dėl 2025 m. kovo 13 d. nutarimo, pareiškėjas galėjo jame nurodyti visas nagrinėjamame skunde nurodytas aplinkybes, prašydamas į jas atsižvelgti ir taip įvertinti 2025 m. kovo 13 d. nutarimo pagrįstumą. Netgi apskundus 2025 m. kovo 13 d. nutarimą ir priėmus apeliantui nepalankų sprendimą, o byloje dėl termino atnaujinimo skundui dėl 2024 m. rugsėjo 19 d. nutarimo pateikti ir šio nutarimo pagrįstumo nustačius naujas aplinkybes, I. L. būtų turėjęs galimybę ANK 658 straipsnio 1 dalies 4 punkto ir 661 straipsnio nustatyta tvarka kreiptis dėl administracinio nusižengimo bylos atnaujinimo. Šioje vietoje teismas sutinka su pirmosios instancijos teismo motyvu, jog pareiškėjas yra susipažinęs su minėta administracinio nusižengimo bylų atnaujinimo tvarka, kadangi ji I. L. buvo išaiškinta Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2025 m. kovo 4 d. nutartimi byloje Nr. 4-67-3-00001-2025-0, kurioje jis teikė prašymą atnaujinti administracinio nusižengimo bylą. Teismas atkreipia dėmesį ir į tai, jog pareiškėją atstovauja advokatė, kuri, būdama profesionalia, praktikuojančia teisininke, neabejotinai žino administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo tvarką, jose priimtų procesinių sprendimų apskundimo terminus, todėl atmestinas skundo argumentas, jog pareiškėjo procesinės teisės yra nepagrįstai suvaržomos.
19. Atkreipiamas dėmesys, kad praleistas terminas atlikti tam tikrą procesinį veiksmą gali būti atnaujintas, tačiau šiuo atveju teismui būtina nustatyti ar jis praleistas dėl svarbių priežasčių. Tokia teisės norma, nors ir suteikia teisę prašyti atnaujinti terminą, tačiau tuo pačiu ir įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise naudotis operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai ir užkerta kelią procesą tęsti neribotą laiką, piktnaudžiauti savo procesinėmis teisėmis. Nagrinėjamu atveju, byloje nebuvo nustatyta svarbių priežasčių, dėl kurių būtų tikslinga I. L. atnaujinti praleistą terminą skundui dėl 2025 m. kovo 13 d. nutarimo pateikti.
20. Taigi, byloje nustatytos aplinkybės apygardos teismui leidžia konstatuoti, jog šiuo atveju pats I. L. nesielgė pakankamai rūpestingai, jog nustatytais procesiniais terminais apskųstų aptariamą Institucijos nutarimą, o jo nurodytos šio termino praleidimo priežastys atskirajame skunde, nelaikytinos tokiomis, kurių pagrindu būtų galima atnaujinti terminą skundui dėl nutarimo administracinio nusižengimo byloje paduoti.
21. Apygardos teismas, įvertinęs visa tai, kas buvo aptarta anksčiau, daro išvadą, kad Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2025 m. gegužės 30 d. nutartis yra teisėta ir pagrįsta, todėl nėra pagrindo ją pakeisti ar panaikinti dėl atskirajame skunde nurodytų motyvų.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 656 straipsnio 6 dalies 1 punktu, teismas
nutaria:
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2025 m. gegužės 30 d. nutartį palikti nepakeistą ir I. L. atstovės advokatės Aivos Dumčaitienės atskirojo skundo netenkinti.
Ši Kauno apygardos teismo nutartis įsiteisėja jos paskelbimo dieną ir yra neskundžiama.