Šiaulių apygardos teismo nutartis

2014-02-14 · Baudžiamoji byla Nr. 1S-321-282/2014

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Šiaulių apygardos teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2014-02-14
Bylos Nr.
1S-321-282/2014
Teisminio proceso Nr.
1-41-1-01658-2012-2
Bylos rūšis
baudžiamoji byla
Teisėjas
Virginija Žindulienė
Nukentėjusysis
M. S.
Kategorijos
Nr. 1S-321-282/2014
Teisminio proceso Nr. 1-41-1-01658-2012-2Procesinio sprendimo kategorija: 2.4.1.2.; 2.12.4. (S)
ŠIAULIŲ APYGARDOS TEISMASNUTARTISLIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU2014 m. vasario 14 d.Šiauliai
Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėja Virginija Žindulienė,sekretoriaujant Ingridai Bikbajevienei,

teismo posėdyje išnagrinėjo nukentėjusiojo M. S. skundą dėl Šiaulių apylinkės teismo 2014 m. sausio 31 d. nutarties ir

Aprašomoji dalis

nustatė:

Šiaulių apylinkės teismo 2013 m. lapkričio 28 d. nuosprendžiu V. N. už jam patikėto nukentėjusiajam M. S. priklausančio turto pasisavinimą nuteistas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 183 straipsnio 1 dalį, o pagal BK 178 straipsnio 1 dalį išteisintas, kadangi neįrodyta, jog kaltinamasis padarė šią nusikalstamą veiką.

Šiaulių apylinkės teisme 2013 m. gruodžio 24 d. buvo gautas nukentėjusiojo M. S. apeliacinis skundas

Šiaulių apylinkės teismas 2014 m. sausio 2 d. nutartimi nukentėjusiojo M. S. apeliacinis skundas buvo grąžintas jį padavusiam asmeniui, kadangi nukentėjusysis praleido nustatytą terminą skundui paduoti.

Šalies argumentai

Nesutikdamas su tokia teismo nutartimi nukentėjusysis M. S. pateikė skundą (prašymą) atnaujinti terminą skundui paduoti, adresuotą Šiaulių apygardos teismui, ir šis skundas Šiaulių apylinkės teisme buvo gautas 2014 m. sausio 29 d.

Šiaulių apylinkės teismas 2014 m. sausio 31 d. nutartimi nukentėjusiojo M. S. prašymą dėl praleisto termino skundui paduoti atnaujinimo atmetė.

Šalies argumentai

Skundu aukštesniajam teismui nukentėjusysis M. S. prašo priimti jo apeliacinį skundą. Teigia, kad teismo nutartis neteisėta ir neteisinga, nes 2013-11-28 ryte jis atėjęs į teismą susipažinti su byla iš posėdžių sekretorės sužinojo, kad byla yra pas teisėją ir kad sprendimas bus išsiųstas paštu. Nesulaukęs sprendimo, 2013-12-06 jis teisme gavo sprendimo kopiją, todėl nuo šios datos ir skaičiuoja sprendimo apskundimo terminą, kadangi anksčiau sprendimo nebuvo gavęs, su juo nebuvo susipažinęs, dėl to negalėjo anksčiau šio sprendimo skųsti (BPK 313 straipsnio 3 dalis).

Motyvuojamoji dalis

Skundas tenkintinas.

BPK 313 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad apeliacinis skundas dėl teismo nuosprendžio gali būti paduodamas per 20 dienų nuo nuosprendžio paskelbimo dienos.

Iš bylos matyti, kad 2013-11-22 9 val. vykusio teismo posėdžio metu buvo baigta nagrinėti baudžiamoji byla ir teismas išėjo į pasitarimų kambarį priimti sprendimą, kuris bus skelbiamas 2013-11-28 16 val. (199–200 b. l.). Tačiau iš pranešimo apie baigiamojo procesinio dokumento paskelbimą nuteistajam V. N. (201 b. l.) bei iš nukentėjusiojo pateikto teismo šaukimo (232 b. l.) matyti, kad tiek nuteistajam, tiek ir nukentėjusiajam buvo pranešta, jog nuosprendis bus skelbiamas 2013-11-28 11 val. Bylos medžiaga taip pat liudija, kad nuosprendžio paskelbime proceso dalyviai nedalyvavo (206 b. l.). Taigi, šios paminėtos aplinkybės liudija, kad nuosprendis nebuvo paskelbtas 2013-11-28 11 val., kaip buvo pranešta nuteistajam bei nukentėjusiajam, o apie nuosprendžio paskelbimą kitu laiku proceso dalyviai nebuvo tinkamai informuoti. Nukentėjusysis skunde nurodo, kad 2013-11-28 ryte jis buvo atėjęs į teismą ir posėdžių sekretorė jam nurodė, jog sprendimas pastarajam bus išsiųstas paštu. Bylos medžiaga liudija, kad neįsiteisėjusio nuosprendžio nuorašas paštu buvo išsiųstas tik nuteistajam 2013-11-29 (207 b. l.).

Visuma šių paminėtų aplinkybių patvirtina, kad nukentėjusysis teismo šaukime nurodytu laiku į sprendimo paskelbimą atvyko, tačiau sprendimas nebuvo skelbiamas, o apie kitą sprendimo paskelbimo laiką jis nebuvo informuotas, todėl konstatuojama, kad nukentėjusysis M. S. teisę skųsti Šiaulių apylinkės teismo 2013-11-28 nuosprendį įgijo nuo to momento, kai apie tokį sprendimą sužinojo, t. y. nuo 2013-12-06, kai neįsiteisėjusio nuosprendžio kopija jam buvo įteikta (209 b. l.). Dėl to paskutinė diena pateikti apeliacinį skundą buvo 2013-12-26, o kadangi gruodžio 26 d. yra šventinė, t. y. ne darbo diena, paskutine termino diena laikoma pirmoji darbo diena. Taigi, pateikdamas apylinkės teismui apeliacinį skundą 2013-12-27, nukentėjusysis nepraleido nustatyto 20 dienų termino paduoti apeliacinį skundą. Dėl to Šiaulių apylinkės teismo 2014-01-02 nutartis bei skundžiama 2014-01-31 nutartis yra nepagrįstos, todėl naikinamos ir nukentėjusiojo apeliacinis skundas dėl Šiaulių apylinkės teismo 2013-11-28 nuosprendžio priimamas nagrinėti apeliacine tvarka.

Rezoliucinė dalis

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 442 straipsnio 1 dalies 2 punktu, teismas

nutaria:

panaikinti Šiaulių apylinkės teismo 2014 m. sausio 2 d. bei 2014 m. sausio 31 d. nutartis ir priimti apeliacine tvarka Šiaulių apygardos teisme nagrinėti nukentėjusiojo M. S. apeliacinį skundą dėl Šiaulių apylinkės teismo 2013 m. lapkričio 28 d. nuosprendžio.

Nutartis neskundžiama.

Teisėja Virginija Žindulienė