- Teismas
- Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2009-03-27
- Bylos Nr.
- N-62-4622-09
- Teisėjai
- Stasys Gudynas (pirm.), Antanas Ablingis (pran.), Ričardas Piličiauskas
- Kategorijos
- 52.4pavadinimo nepavyko patikrinti
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Antano Ablingio (pranešėjas), Stasio Gudyno (kolegijos pirmininkas) ir Ričardo Piličiausko, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo V. A. atskirąjį skundą dėl Panevėžio apygardos administracinio teismo 2008 m. gruodžio 31 d. nutarties V. A. administracinio teisės pažeidimo byloje.
Aprašomoji dalis
Teisėjų kolegija nustatė:
I.
Utenos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – ir Institucija) 2008 m. rugsėjo 17 d. nutarimu V. A. paskirta administracinė nuobauda – 10500 litų bauda, už pažeidimą, numatytą Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ATPK) 171¹ straipsnio 1 dalyje.
Šalies argumentai
2008 m. gruodžio 16 d. V. A. kreipėsi į Panevėžio apygardos administracinį teismą su skundu prašydamas panaikinti Institucijos priimtą nutarimą ir administracinę bylą nutraukti, bei pateikė prašymą atnaujinti nutarimo apskundimo terminą, nurodydamas, kad apie administracinės bylos nagrinėjimo vietą ir laiką jam nebuvo pranešta, 2008 m. birželio 12 d. patyrė stuburo traumą, dėl kurios negalėjo vaikščioti.
II.
Panevėžio apygardos administracinis teismas 2008 m. gruodžio 31 d. nutartimi nepatenkino V. A. prašymo atnaujinti terminą skundui paduoti. Nurodė, kad V. A. nutarimas buvo išsiųstas laiku, dėl patirtos traumos jis gydėsi nuo 2008 m. birželio 12 d. iki 2008 m. birželio 30 d. stacionare, iš ligoninės išrašytas geroje būklėje, jam rekomenduota nesėdėti, nešioti korsetą du mėnesius. Šios gydytojo rekomendacijos baigėsi iki bylos nagrinėjimo iš esmės. Skundžiamas nutarimas pareiškėjui įteiktas 2008 m. lapkričio 17 d., o pateiktas nedarbingumo pažymėjimas išduotas jau pasibaigus apskundimo terminui, tai yra 2008 m. lapkričio 29 d. Pagrindo atnaujinti terminą nėra.
III.
Atskiruoju skundu V. A. prašo panaikinti pirmos instancijos teismo nutartį ir atnaujinti skundo padavimo terminą. Nurodo, kad apie administracinės bylos nagrinėjimą jam nebuvo pranešta, nutarimą gavo tik 2008 m. lapkričio 17 d. 2008 m. birželio 12 d. patyrė sunkią stuburo traumą, gydėsi stacionare, jam buvo draudžiama vaikščioti, sėdėti. Dėl patirtos traumos iki šiol gydosi ambulatoriškai. Bylą išnagrinėjus jam nedalyvaujant buvo pažeistos jo teisės, nebuvo suteikta galimybė apsiginti, be to, paskirta bauda yra labai didelė.
Atsiliepimas
Atsiliepimu į atskirąjį skundą Institucija prašo Panevėžio apygardos administracinio teismo nutartį palikti nepakeistą, atskirąjį skundą atmesti. Nurodo, kad V. A. nepateikė jokių įrodymų, pagrindžiančių, kad skundo padavimo terminą praleido dėl svarbių priežasčių. Nutarimo nuorašas pasirašytinai jam buvo įteiktas 2008 m. lapkričio 17 d.
Motyvuojamoji dalis
Teisėjų kolegija konstatuoja:
IV.
Atskirasis skundas netenkinamas.
Apelianto apskųstoji Panevėžio apygardos administracinio teismo nutartis yra teisėta ir pagrįsta.
ATPK 293 straipsnyje įtvirtinta, jog skundas dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti paduotas per dešimt dienų nuo nutarimo priėmimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu gali atnaujinti atitinkamas administracinis teismas.
Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad Institucijos nutarimas priimtas 2008 m. rugsėjo 17 d., taigi vadovaujantis ATPK 293 straipsniu bei Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau- ir ABTĮ) 66 straipsnio 4 dalimi, paskutinė termino diena skundui paduoti buvo 2008 m. rugsėjo 29 d. Skundas Panevėžio apygardos administraciniam teismui paduotas 2008 m. gruodžio 16 d., t.y. praleidus įstatymo numatytą apskundimo terminą.
Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą (ATPK 293 straipsnis, ABTĮ 34 straipsnio 1 dalis, 122 straipsnio 5 dalis).
Apeliacinės instancijos teismo teisėjų kolegija, vertindama V. A. prašyme atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti nurodytas šio termino praleidimą sąlygojusias aplinkybes, nustatė, kad patikrinimo aktas, kurio metu Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Utenos apskrities skyriaus pareigūnas užfiksavo UAB „Advitas“ degalinėje pažeidimus, įteiktas V. A. jo surašymo dieną, tai yra 2008 m. gegužės 20 d. Tai patvirtina jo parašas, esantis patikrinimo akte (administracinė byla Nr. A2.8-840-168/2008, t.2, b.l. 57). Taigi, būdamas UAB „Advitas“ direktoriumi, V. A., elgdamasis sąžiningai ir rūpestingai galėjo pats arba per atstovus, domėtis tolimesne bylos eiga.
Kaip matyti iš administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. 77/2008/I/UTE esančių dokumentų, pranešimai apie administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimą V. A. buvo siųsti 2008 m. birželio 27 d., 2008 m. liepos 16 d., 2008 m. liepos 30 d., 2008 m. rugsėjo 10 d. registruotu paštu, tačiau vokai grįžo neįteikti su pašto darbuotojų atžymomis, kad V. A. laiškų neatsiėmė.
Iš pateikto išrašo iš medicininių dokumentų (b.l. 6) matyti, kad apeliantas stacionare dėl patirtos traumos buvo gydomas nuo 2008 m. birželio 12 d. iki 2008 m. birželio 30 d., išrašytas geroje būklėje ir jam rekomenduota du mėnesius nešioti korsetą ir nesėdėti. Kaip teisingai konstatavo pirmosios instancijos teismas, šios gydytojo rekomendacijos baigėsi dar iki bylos nagrinėjimo iš esmės. Be to, teisėjų kolegija pažymi, kad byloje nėra pateikta įrodymų, kad pasibaigus rekomenduojamam dviejų mėnesių ambulatorinio gydymo laikotarpiui, apeliantas kreipėsi į gydymo įstaigas, nes ir toliau, kaip nurodoma prašyme atnaujinti terminą skundui paduoti, negalėjo vaikščioti. Tą aplinkybę, kad apeliantas negalėjo vaikščioti paneigia ir byloje esanti operatyvaus patikrinimo medžiaga, kurioje yra UAB „Advitas“ darbuotojos R. Ž. paaiškinimas (administracinė byla Nr. Nr. 77/2008/I/UTE, b.l. 30), kad direktorius V. A. inkasuotas pajamas pasiima pats, pats 2008 m. rugsėjo 9 d. atvežė įmonės automobiliu degalus. Inkasuojamas pajamas V. A. rugsėjo mėnesį pats asmeniškai paėmė du kartus, 2008 m. rugsėjo 3 d. ši operacija patvirtinta kasos aparato žurnale V. A. parašu.
Institucija skundžiamą nutarimą priėmė 2008 m. rugsėjo 17 d. ir V. A. išsiuntė kitą dieną po paskelbimo, t.y. 2008 m. rugsėjo 18 d., nepažeidžiant ATPK 288 straipsnyje nustatyto trijų dienų termino. Pašto darbuotojams neįteikus nutarimo, buvo kreiptasi į antstolį ir skundžiamas nutarimas V. A. pasirašytinai įteiktas 2008 m. lapkričio 17 d. (administracinė byla Nr. Nr. 77/2008/I/UTE, b.l. 5). Nutarime tinkamai nurodyta jo apskundimo tvarka ir terminai. Taigi, žinodamas apie priimto procesinio sprendimo esmę, jis turėjo galimybę imtis priemonių siekiant įgyvendinti savo teisę į apeliaciją. Tačiau ir nuo nutarimo gavimo dienos praleido įstatymo nustatytą dešimties dienų terminą skundui pateikti, nes į teismą kreipėsi tik 2008 m. gruodžio 16 d.
Byloje yra pateiktas nedarbingumo pažymėjimas (b.l. 5), kuris patvirtina, kad V. A. nuo 2008 m. lapkričio 29 d. iki 2008 m. gruodžio 19 d. sirgo, tačiau kolegija sutinka su pirmosios instancijos teismo išvada, kad apeliantas susirgo jau pasibaigus skundo padavimo terminui, be to ši aplinkybė nesutrukdė V. A. 2008 m. gruodžio 15 d. sudaryti atstovavimo sutartį bei kreiptis į teismą.
Įrodymų, kad apeliantas nuo 2008 m. rugsėjo 17 d. iki 2008 m. lapkričio 27 d. (t.y. paskutinės termino skundui paduoti dienos skaičiuojant nuo nutarimo gavimo) buvo nedarbingas ir negalėjo pateikti apeliacinio skundo nepateikta. Pastebėtina, kad negalėdamas pats realizuoti savo teisių, apeliantas turėjo galimybę per atstovus nedelsiant surinkti reikiamus dokumentus ir laiku paduoti skundą teismui.
Remiantis tuo, kas išdėstyta, darytina išvada, jog terminas skundui paduoti praleistas ne dėl svarbių priežasčių, o dėl paties asmens subjektyvių veiksmų (nepakankamo rūpestingumo operatyviai ginti savo teises ir teisėtus interesus), todėl atsižvelgiant į aukščiau išdėstytas aplinkybes, darytina išvada, jog pirmosios instancijos teismas pagrįstai ir teisėtai nusprendė, jog nėra pagrindo atnaujinti terminą skundui paduoti ir skundą atsisakė priimti. Pagrindo tenkinti atskirąjį skundą nėra.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 151 straipsnio 1 punktu, teisėjų kolegija
nutaria:
V. A. atskirąjį skundą atmesti.
Panevėžio apygardos administracinio teismo 2008 m. gruodžio 31 d. nutartį palikti nepakeistą.
Nutartis neskundžiama.