- Teismas
- Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2009-03-05
- Bylos Nr.
- N-62-4455-09
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjai
- Ričardas Piličiauskas (pirm.), Antanas Ablingis (pran.), Virgilijus Valančius
- Kategorijos
- 52.4pavadinimo nepavyko patikrinti
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Antano Ablingio (pranešėjas), Ričardo Piličiausko (kolegijos pirmininkas) ir Virgilijaus Valančiaus, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo V. N. prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Panevėžio miesto apylinkės teismo 2008 m. lapkričio 21 d. nutarimo V. N. administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo.
Aprašomoji dalis
Teisėjų kolegija nustatė:
I.
Panevėžio miesto apylinkės teismas 2008 m. lapkričio 21 d. nutarimu V. N. skyrė 3000 litų baudą, už pažeidimą, numatytą Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir ATPK) 41² straipsnio 2 dalyje.
II.
2009 m. vasario 2 d. (pagal pašto spaudą ant voko) V. N. pateikė teismui apeliacinį skundą dėl Panevėžio miesto apylinkės teismo 2008 m. lapkričio 21 d. nutarimo panaikinimo kartu su prašymu atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą. Prašymas grindžiamas ta aplinkybe, jog V. N. šaukimu nebuvo informuotas apie teismo posėdį, kuriame priimtas ginčijamas nutarimas, be to, pats nutarimas į darbovietę pristatytas tik 2009 m. sausio 23 d.
Motyvuojamoji dalis
Teisėjų kolegija konstatuoja:
III.
Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti netenkintinas.
Administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ATPK) 293 straipsnyje įtvirtinta, jog skundas dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti paduotas per dešimt dienų nuo nutarimo priėmimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu gali atnaujinti atitinkamas administracinis teismas.
Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiamas Panevėžio miesto apylinkės teismo nutarimas priimtas 2008 m. lapkričio 21 d., taigi vadovaujantis ATPK 293 straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2008 m. gruodžio 1 d., tačiau V. N. apeliacinį skundą teismui pateikė tik 2009 m. vasario 2 d. (pagal pašto spaudą ant voko), t. y. praleidęs įstatymo numatytą terminą.
Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą.
V. N. prašyme atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti teigia, kad jam nebuvo pranešta apie teismo posėdį, kuriame buvo priimtas ginčijamas nutarimas. Iš byloje esančios medžiagos (b.l. 25) matyti, kad V. N. buvo siunčiamas teismo šaukimas į teismo posėdį, tačiau šis šaukimas nebuvo įteiktas, kadangi adresatas atsisakė jį priimti (šaukime kurjeris pažymėjo, kad adresatas šaukimo neima ir nurodė siųsti darbovietės adresu). Pagal Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau- ir ABTĮ) 76 straipsnio 2 dalį, adresato atsisakymas priimti šaukimą prilyginamas šaukimo jam įteikimui. Be to, šaukimas 2008 m. spalio 13 d. ir 2008 m. lapkričio 05 d. buvo išsiųstas į darbovietę ir įteiktas vadybininkei L. T., kuri privalėjo nedelsiant įteikti šaukimą adresatui (ABTĮ 75 straipsnio 5 dalis). Taigi, žinodamas apie teismo posėdžio vietą, laiką ir datą, bei elgdamasis rūpestingai ir atidžiai, jis galėjo sužinoti apie priimtą jo atžvilgiu nutarimą.
2008 m. lapkričio 21 d. nutarimo nuorašas V. N. išsiųstas 2008 m. lapkričio 25 d. (b.l. 42). Iš teismo lydraščio matyti, kad nutarimo nuorašas jam buvo pristatytas 2008 m. lapkričio 28 d., tai yra apeliacinio skundo padavimo terminui dar nepasibaigus. V. N. šį nutarimą atsisakė priimti, nurodęs kurjeriui, kad nutarimą reikia siųsti į darbovietę (b.l. 42). Teismas 2009 m. sausio 20 d. V. N. nutarimą darbovietės adresu išsiuntė pakartotinai (b.l. 44). Taigi, apeliantas pats pasirinko netinkamą elgesio modelį, apeliacijos teise rūpestingai nesinaudojo. Apelianto nurodyta aplinkybė, kad nutarimo nuorašas buvo nusiųstas į darbovietę tik 2009 m. sausio 23 d., apelianto galimybės pateikti skundą laiku objektyviai neapribojo.
Remiantis tuo, kas išdėstyta, darytina išvada, jog terminas apeliaciniam skundui paduoti praleistas ne dėl svarbių priežasčių, o dėl paties asmens subjektyvių veiksmų (nepakankamo rūpestingumo operatyviai ginti savo teises ir teisėtus interesus), todėl apeliacinis skundas su priedais grąžinamas jį padavusiam asmeniui.
Rezoliucinė dalis
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 34 straipsnio 1 dalimi, 127 straipsnio 2 dalimi, 134 straipsnio 3 dalies 1 punktu, teisėjų kolegija
nutaria:
V. N. prašymo netenkinti, praleisto termino apeliaciniam skundui paduoti neatnaujinti. Apeliacinį skundą atsisakyti priimti ir su priedais grąžinti jį padavusiam asmeniui.
Nutartis neskundžiama.