- Teismas
- Kauno apylinkės teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2019-02-12
- Bylos Nr.
- II-82-814/2019
- Teisminio proceso Nr.
- 4-17-3-00011-2019-9
- Bylos rūšis
- administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
- Teisėjas
- Lina Šafronienė
- Pareiškėjas
- I. M.
Aprašomoji dalis
nustatė:
Kauno apylinkės teisme gautas pareiškėjos I. M. prašymas (skundas), kuriame prašo atnaujinti terminą skundui paduoti ir panaikinti baudą. Nurodė, kad 2018 m. rugpjūčio 16 d. buvo nubausta 10 Eur bauda ir ją sumokėjo. Vėliau gavo nutarimą su 80 Eur bauda. Kadangi jau buvo sumokėjusi, nekreipė dėmesio į šį nutarimą. 2019 m. sausio 14 d. sužinojo, kad turi nesumokėtą prievolę, todėl kreipėsi į Valstybinę mokesčių inspekciją ir Aplinkos apsaugos departamentą.
Motyvuojamoji dalis
Prašymas dėl termino atnaujinimo netenkintinas, skundas grąžintinas jį padavusiam asmeniui.
Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ir ANK) 626 straipsnio 3 dalis numato atvejus, kada apylinkės teismas gali atsisakyti priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje. Vienas iš atvejų yra tada, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir nesant prašymo šio termino atnaujinti arba atmetus prašymą atnaujinti terminą (ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punktas). ANK 623 straipsnis numato nutarimo, priimto ne teismo tvarka, apskundimo tvarką. Pagal šį straipsnį skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Taip pat šiame straipsnyje numatyta galimybė atnaujinti praleistą terminą, jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių.
Teismų praktikoje laikomasi nuostatos, jog asmuo, turintis teisę skųsti administracinio nusižengimo byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise privalo naudotis itin operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai, nes, priešingu atveju, jų procesinė teisė teikti byloje skundą nebus ginama. Vis dėlto, kaip minėta, įstatymo leidėjas yra numatęs praleisto termino atnaujinimo galimybę, jeigu toks terminas yra praleistas dėl svarbių priežasčių. ANK nėra išvardytas sąrašas priežasčių, kurios laikomos svarbiomis – kiekvienu konkrečiu atveju šį klausimą sprendžia teismas, įvertinęs pateiktų aplinkybių visetą.
Susipažinus su pateikta medžiaga nustatyta, kad Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Kauno valdyba 2018 m. rugpjūčio 23 d. surašė administracinio nusižengimo protokolą su administraciniu nurodymu, siūlant sumokėti 10 Eur baudą iki 2018 m. rugsėjo 26 d. už nusižengimo, numatyto ANK 282 straipsnio 1 dalyje, padarymą. Minėtas protokolas su administraciniu nurodymu pareiškėjai įteiktas 2018 m. rugpjūčio 31 d. Tame pačiame protokole nurodyta, kad iki nustatytos datos nesumokėjus baudos, administracinio nusižengimo byla bus nagrinėjama 2018 m. spalio 26 d. 11 val. 30 min. 2018 m. spalio 29 d. priimtas nutarimas Nr. AM-AAD-ANR_N-1032-2018, kuriame pareiškėjai paskirta 80 Eur bauda, nutarimas jai išsiųstas tą pačią dieną. Vadinasi, paskutinė diena pateikti skundą buvo 2018 m. lapkričio 19 d.
Pareiškėja nurodo, kad nutarimą, kuriuo paskirta 80 Eur bauda, ji gavo, tačiau nekreipė į jį dėmesio, nes jau buvo sumokėjusi baudą. Teismas pažymi, kad pareiškėja, gavusi Aplinkos apsaugos departamento nutarimą su jai paskirta didesnio dydžio bauda nei ji buvo sumokėjusi (10 Eur), elgėsi neatsakingai ir nerūpestingai, nesiėmė jokių veiksmų, kad išsiaiškintų susidariusią situaciją su nutarimą priėmusia institucija, savalaikiai neteikė skundo dėl nutarimo panaikinimo, nors apie jai skirtą nuobaudą žinojo, t. y. sąmoningai elgėsi lengvabūdiškai. Atsižvelgiant į išdėstytą, teismas sprendžia, kad nenustatyta jokių svarbių, nuo pareiškėjos valios nepriklausančių priežasčių, kodėl pareiškėja taip ilgai delsė ir skundą institucijai, priėmusiai nutarimą, pateikė tik 2019 m. sausio 18 d., t. y. praėjus beveik dviem mėnesiams nuo apskundimo termino pasibaigimo, todėl pareiškėjos pateiktas prašymas atnaujinti praleistą terminą netenkintinas ir atsisakytina priimti pateiktą skundą.
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 623 straipsniu, 626 straipsniu, 639 straipsniu, 640 straipsniu,
nutaria:
Pareiškėjos I. M. prašymo atnaujinti terminą skundui dėl nutarimo administracinio nusižengimo byloje paduoti netenkinti, jos skundą atsisakyti priimti ir grąžinti skundą jį padavusiam asmeniui.
Nutartis per dešimt kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo gali būti skundžiama atskiruoju skundu Kauno apygardos teismui per Kauno apylinkės teismo Jonavos rūmus.