Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartis

2010-10-15 · Byla Nr. N-575-7243-10

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2010-10-15
Bylos Nr.
N-575-7243-10
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjai
Antanas Ablingis (pirm.), Ričardas Piličiauskas (pran.), Virgilijus Valančius
Kategorijos
  • 52.4pavadinimo nepavyko patikrinti
Administracinė byla Nr. N575-7243/2010Procesinio sprendimo kategorija 52.4. (S)
LIETUVOS VYRIAUSIASIS ADMINISTRACINIS TEISMASNUTARTIS2010 m. spalio 15 d. Vilnius

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Antano Ablingio (kolegijos pirmininkas), Ričardo Piličiausko (pranešėjas) ir Virgilijaus Valančiaus, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo D. M. prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Klaipėdos apygardos administracinio teismo 2010 m. rugpjūčio 16 d. nutarimo D. M. administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo.

Aprašomoji dalis

Teisėjų kolegija nustatė : I.

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Palangos miesto policijos komisariatas 2010 m. birželio 9 d. nutarimu (toliau – ir Nutarimas) D. M. už Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir ATPK) 124 straipsnio 5 dalyje numatyto pažeidimo padarymą skyrė 800 litų baudą.

Žemesnės instancijos teismas

Klaipėdos apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs D. M. skundą dėl Nutarimo panaikinimo, 2010 m. rugpjūčio 16 d. nutarimu D. M. skundą patenkino iš dalies: panaikino Nutarimą ir D. M. už ATPK 133¹ straipsnio 1 dalyje numatyto administracinio teisės pažeidimo padarymą skyrė 500 litų baudą.

Šalies argumentai

Administracinėn atsakomybėn patrauktas D. M. 2010 m. rugsėjo 14 d. pateikė apeliacinį skundą dėl Klaipėdos apygardos administracinio teismo 2010 m. rugpjūčio 16 d. nutarimo panaikinimo, kartu prašydamas atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą. Prašymas atnaujinti terminą grindžiamas tuo, kad teismo posėdyje, kuriame buvo paskelbtas nutarimas, nedalyvavo, skundžiamo akto nuorašą gavo tik pats nuvykęs į teismą.

Motyvuojamoji dalis

Teisėjų kolegija konstatuoja : II.

Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti netenkinamas.

Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ir ABTĮ) 128 straipsnis numato, kad apylinkių teismų ir apygardų administracinių teismų nutarimai ir nutartys, priimti nagrinėjant administracinių teisės pažeidimų bylas pirmąja instancija, apeliacine tvarka per dešimt dienų nuo nutarimo (nutarties) paskelbimo gali būti skundžiami Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiamas Klaipėdos apygardos administracinio teismo nutarimas priimtas 2010 m. rugpjūčio 16 d., taigi vadovaujantis ABTĮ 128 straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2010 m. rugpjūčio 26 d., tačiau D. M. apeliacinį skundą teismui pateikė tik 2010 m. rugsėjo 14 d. (b. l. 42-43), t. y. praleidęs įstatymo numatytą terminą.

Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą. Prašymą atnaujinti terminą skundui paduoti D. M. grindžia tuo, kad skundžiamo nutarimo nuorašas jam atsiųstas nebuvo, todėl apie priimtą nutarimą sužinojo tik pats nuvykęs į teismą.

Iš byloje esančios medžiagos matyti, kad pareiškėjas nedalyvavo teismo posėdyje, kuriame buvo paskelbtas Klaipėdos apygardos administracinio teismo 2010 m. rugpjūčio 16 d. nutarimas (b. l. 38). Kaip matyti iš bylos informaciniame lape esančio administracinėn atsakomybėn patraukto D. M. parašo, skundžiamo nutarimo nuorašą pareiškėjas gavo 2010 m. rugsėjo 2 d. (b. l. 1). Pažymėtina, kad įstatyme numatytas trumpas, vos dešimties dienų terminas skundui paduoti įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise naudotis itin operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai, nes priešingu atveju jų procesinė teisė teikti byloje apeliacinį skundą nebus ginama. Net ir vadovaujantis aplinkybe, kad skundžiamo nutarimo nuorašas pareiškėjui buvo įteiktas tik 2010 m. rugsėjo 2 d., kai terminas apeliaciniam skundui paduoti jau buvo pasibaigęs, pagrindo spręsti, kad nutarimo apskundimo terminas buvo praleistas dėl svarbių priežasčių, nėra. Jokių objektyvių priežasčių, pateisinančių delsimą pateikti apeliacinį skundą nuo nutarimo nuorašo gavimo dienos, t. y. 2010 m. rugsėjo 2 d., D. M. nenurodė. Tokių nenustatė ir apeliacinės instancijos teismas, todėl spręstina, kad elgdamasis rūpestingai ir atidžiai, pareiškėjas, gavęs nutarimo nuorašą, galėjo operatyviai imtis atitinkamų priemonių, siekdamas įgyvendinti savo teisę į apeliaciją per įstatymo numatytą terminą. Atsižvelgus į tai, spręstina, kad siekdamas realizuoti apeliacijos teisę, D. M. neveikė pakankamai operatyviai ir rūpestingai.

Remiantis tuo, kas išdėstyta, darytina išvada, jog terminas apeliaciniam skundui paduoti praleistas ne dėl svarbių priežasčių, o dėl paties administracinėn atsakomybėn patraukto asmens subjektyvių veiksmų (nepakankamo rūpestingumo operatyviai ginti savo teises ir teisėtus interesus), todėl prašymas atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą netenkinamas.

Rezoliucinė dalis

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 122 straipsnio 5 dalimi, 34 straipsnio 1 ir 4 dalimis, teisėjų kolegija

nutaria:

D. M. prašymo netenkinti, praleisto termino apeliaciniam skundui paduoti neatnaujinti ir apeliacinį skundą su priedais grąžinti jį padavusiam asmeniui.

Nutartis neskundžiama.

Teisėjai Antanas AblingisRičardas PiličiauskasVirgilijus Valančius