Vilniaus apygardos teismo nutartis

2026-06-15 · Baudžiamoji byla Nr. 1S-171-1035/2026

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Vilniaus apygardos teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2026-06-15
Bylos Nr.
1S-171-1035/2026
Teisminio proceso Nr.
NESUTEIKTAS-7558
Bylos rūšis
Baudžiamoji byla
Teisėjas
Valerij Lauš
Nuteistasis
M. G.
Prokuroras
Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus apylinkės prokuratūra
Institucija
Lietuvos kalėjimų tarnybos Vilniaus kalėjimas
Kategorijos
Baudžiamoji byla Nr. 1S-171-1035/2026 Teisminio proceso Nr. (Nesuteiktas) Procesinio sprendimo kategorija 2.1.12 (S)
VILNIAUS APYGARDOS TEISMASN U T A R T I S2026 m. birželio 15 d. Vilnius

Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Valerij Lauš rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo nuteistojo M. G. gynėjo advokato Dainiaus Dargevičiaus skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2026 m. gegužės 12 d. nutarties, kuria atsisakyta priimti nuteistojo M. G. gynėjo advokato Dainiaus Dargevičiaus skundą dėl Lietuvos kalėjimų tarnybos Lygtinio paleidimo komisijos 2026 m. balandžio 24 arba 27 d. (pastaba – skunde ir keliamas klausimas dėl datos) nutarimo Nr. LK-N-298.

Aprašomoji dalis

Teismas nustatė:

I. Nagrinėjamo klausimo esmė

Lietuvos kalėjimų tarnybos Lygtinio paleidimo komisijos (toliau – ir Komisija) 2026 m. balandžio 24 arba 27 d. nutarimu Nr. LK-N-298 (toliau – ir Nutarimas) nutarta netaikyti nuteistajam M. G. lygtinio paleidimo iš laisvės atėmimo vietų įstaigos pagal Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso (toliau – ir BVK) 82 straipsnio 1 dalies 2 punktą. Vilniaus miesto apylinkės teisme 2026 m. gegužės 7 d. gautas nuteistojo M. G. gynėjo skundas, kuriuo prašoma panaikinti Komisijos Nutarimą ir priimti naują sprendimą – taikyti nuteistajam M. G. lygtinį paleidimą iš laisvės atėmimo vietų įstaigos. Vilniaus miesto apylinkės teismo 2026 m. gegužės 12 d. nutartimi atsisakyta priimti nuteistojo M. G. gynėjo skundą, konstatavus, kad skundas paduotas praleidus apskundimo terminą ir neprašoma jį atnaujinti. Teismas nustatė, kad Lygtinio paleidimo komisijos nutarimas buvo priimtas 2026 m. balandžio 24 d., todėl paskutinė diena skundui paduoti buvo 2026 m. gegužės 6 d., o nuteistojo gynėjo skundas el. paštu buvo išsiųstas 2026 m. gegužės 7 d.

Motyvuojamoji dalis

II. Skundo aukštesniajam teismui argumentai

Skundu nuteistojo M. G. gynėjas advokatas D. Dargevičius prašo panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2026 m. gegužės 12 d. nutartį ir perduoti skundo dėl Komisijos Nutarimo panaikinimo priėmimo klausimą spręsti Vilniaus miesto apylinkės teismui iš naujo. Skunde nurodyta, kad Komisija priėmė Nutarimą, kurio metaduomenyse nurodyta: „Dokumento registracijos data ir numeris – 2026 m. balandžio 27 d. Nr. LK-N-298“, t. y. jis registruotas ir numeris sistemoje suteiktas 2026 m. balandžio 27 d. Jeigu apylinkės teismas septynių darbo dienų apskundimo terminą skaičiavo nuo dokumento priėmimo dienos, termino pabaiga turėjo būti 2026 m. gegužės 7 d., t. y. būtent tada, kai skundas buvo pateiktas apylinkės teismui, todėl apskundimo terminas nebuvo praleistas.

III. Aukštesniojo teismo argumentai ir išvados

Skundas tenkinamas. Klausimus dėl terminuoto laisvės atėmimo bausmę atliekančių nuteistųjų lygtinio paleidimo iš laisvės atėmimo vietų įstaigos reglamentuoja Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso (toliau – ir BVK) tryliktasis skirsnis (82–87 straipsniai). BVK 86 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad Lygtinio paleidimo komisijos nutarimai per septynias darbo dienas nuo jų priėmimo dienos gali būti skundžiami vietovės, kurioje yra nuteistojo bausmės atlikimo vieta, apylinkės teismui. Minėto procesinio termino ir jo skaičiavimo tvarkos yra privalu laikytis, nes tai padeda užtikrinti greitesnę ir ekonomiškesnį skundo nagrinėjimą. Kaip matyti iš apelianto argumentų, keliamas klausimas, kada buvo priimtas gynėjo skundžiamas Komisijos nutarimas – 2026 m. balandžio 24 ar 27 d. Aukštesnysis teismas nesutinka su žemesnio teismo išvada, kad Komijos Nutarimas buvo priimtas 2026 m. balandžio 24 d. Pažymėtina, kad ginčas dėl Nutarimo priėmimo datos kilo, nes jame ji išvis nenurodyta. Nutarime po jo pavadinimo kitoje eilutėje nurodyta: „2026 m. balandžio d. Nr. LK-N-“. Atkreiptinas dėmesys, kad tai yra elektroninis dokumentas, pasirašytas Komisijos pirmininko pavaduotojo elektroniniu parašu. Šio dokumento detaliuose metaduomenyse nurodyta, jog parašo sukūrimo data ir laikas yra 2026 m. balandžio 24 d. 15:34:08, o dokumento registracijos data ir numeris – 2026 m. balandžio 27 d. Nr. LK-N-298. Iš tiesų, kyla klausimas, kuri iš nurodytų datų yra laikoma dokumento data, t. y. elektroninio parašo sukūrimo data arba dokumento registracijos data. Atsakymas į šį klausimą pateikiamas Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2011 m. liepos 4 d. įsakymu Nr. V-117 patvirtintose Dokumentų rengimo taisyklėse, kurios nustato valstybės ir savivaldybių institucijų, įstaigų, įmonių, valstybės įgaliotų asmenų dokumentų rengimo bendruosius reikalavimus. Šių taisyklių 13 punkte nurodyta, kad dokumento data laikoma jo registravimo data. Nagrinėjamu atveju tai 2026 m. balandžio 27 d., todėl paskutinė skundui paduoti diena buvo 2026 m. gegužės 7 d. Kadangi nuteistojo gynėjo skundas buvo paduotas būtent 2026 m. gegužės 7 d., laikytina, kad terminas skundui dėl Komisijos Nutarimo pateikti nebuvo praleistas. Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes, darytina išvada, kad skundžiama yra neteisėta ir nepagrįsta, todėl naikintina ir nuteistojo gynėjo skundas grąžintinas iš naujo spręsti jo priėmimo klausimą.

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 442 straipsnio 1 dalies 2 punktu,

nutaria:

Nuteistojo M. G. gynėjo advokato Dainiaus Dargevičiaus skundą tenkinti. Panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2026 m. gegužės 12 d. nutartį ir grąžinti nuteistojo M. G. gynėjo advokato Dainiaus Dargevičiaus skundą dėl Lietuvos kalėjimų tarnybos Lygtinio paleidimo komisijos nutarimo 2026 m. balandžio 27 d. nutarimo Nr. LK-N-298 Vilniaus miesto apylinkės teismui iš naujo spręsti jo priėmimo klausimą. Nutartis įsigalioja jos priėmimo dieną ir yra neskundžiama.

Teisėjas Valerij Lauš