Vilniaus apygardos teismo nutartis

2026-08-25 · Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla Nr. eAN2-358-898/2026

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Vilniaus apygardos teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2026-08-25
Bylos Nr.
eAN2-358-898/2026
Teisminio proceso Nr.
4-68-3-00620-2026-9
Bylos rūšis
Administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjas
Jurgita Kolyčienė
Pažeidėjas
P. L.
Institucija
Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas
Kategorijos
  • 22.8.3pavadinimo nepavyko patikrinti
  • 22.11.13pavadinimo nepavyko patikrinti
Administracinio nusižengimo byla Nr. eAN2-358-898/2026 Teisminio proceso Nr. 4-68-3-00620-2026-9 Procesinio sprendimo kategorija 22.8.3; 22.11.13 (S)
VILNIAUS APYGARDOS TEISMASN U T A R T I S LIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU2026 m. rugpjūčio 25 d. Vilnius

Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėja Jurgita Kolyčienė, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo administracinėn atsakomybėn patraukto P. L. atstovo advokato Vidmanto Martyšiaus pateiktą atskirąjį skundą dėl Vilniaus regiono apylinkės teismo 2026 m. gegužės 12 d. nutarties, kuria atsisakyta priimti P. L. atstovo advokato Vidmanto Martyšiaus skundą dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2026 m. vasario 20 d. nutarimo Nr. 10-ANR_N-4498-2026.

Aprašomoji dalis

Teismas nustatė:

I. Priimtų sprendimų esmė

P. L. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus vyriausiojo tyrėjo Dano Morkūno 2026 m. vasario 20 d. nutarimu nubaustas už administracinių nusižengimų, numatytų Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 424 straipsnio 6 dalyje ir 5 dalyje, padarymą ir jam paskirta galutinė 1200 Eur bauda bei administracinio poveikio priemonė – specialiosios teisės atėmimas (teisė vairuoti transporto priemones) 20 mėnesių ir daikto konfiskavimas: konfiskuota transporto priemonė – keleivinis automobilis (duomenys neskelbtini) DODGE, (duomenys neskelbtini), kurio savininkė yra O. V. L. Vilniaus regiono apylinkės teisme 2026 m. gegužės 5 d. buvo gautas 2026 m. kovo 31 d. P. L. atstovo advokato V. Martyšiaus skundas dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus vyriausiojo tyrėjo 2026 m. vasario 20 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 10-ANR_N-4498-2026 panaikinimo ir prašymas atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą. Vilniaus miesto apylinkės teismas skundžiama 2026 m. gegužės 12 d. nutartimi atsisakė priimti P. L. atstovo advokato V. Martyšiaus skundą dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2026 m. vasario 20 d. nutarimo. Teismas nustatė, kad 2026 m. kovo 31 d. skundas dėl nutarimo buvo pateiktas ženkliai praleidus įstatyme nustatytą 20 kalendorinių dienų terminą, o P. L. atstovo nurodytos termino praleidimo priežastys nevertinamos kaip svarbios. Apylinkės teismo nutartyje nurodoma, kad aplinkybė, jog siuntos pašto dėžutėje buvo rastos tik 2026 m. kovo 26 d. nepatvirtina netinkamo pašto darbo, o rodo, kad adresatai nebuvo pakankamai atidūs ir rūpestingi įgyvendindami savo teises, nors tiek pareiškėjas, tiek automobilio savininkė žinojo apie vykstantį procesą (žodinį nagrinėjimą).Taip pat nurodoma, kad aplinkybė, jog jie 2026 m. kovo mėnesį kreipėsi į policiją dėl informacijos elektroniniu būdu gavimo, nepaneigia to, jog siuntos su skundžiamu nutarimu buvo paliktos pašto dėžutėje dar 2026 m. vasario 24 d.

II. Atskirojo skundo ir atsiliepimo argumentai

P. L. atstovas advokatas V. Martyšius atskiruoju skundu prašo panaikinti Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmų 2026 m. gegužės 12 d. nutartį administracinio nusižengimo byloje Nr. eII-309-1143/2026 ir išspręsti klausimą iš esmės – atnaujinti Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus vyriausiojo tyrėjo D. Morkūno 2026 m. vasario 20 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 10-ANR_4498-2026 praleistą nustatytą skundo padavimo terminą ir paskirti skundo nagrinėjimą žodinio proceso tvarka. Skunde nurodoma, kad Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmų 2026 m. gegužės 12 d. nutartis buvo paruošta ir pasirašyta visiškai nesusipažinus su pateikto skundo argumentais bei prie šio skundo pridedamų dokumentų faktiniu turiniu, nes tokia klaidinanti nutartis iš esmės pažeidžia P. L. procesines teises. Taip pat nurodoma, kad skundžiama nutartis pažeidžia vieną pagrindinių teisėjų veiklos (profesionalumo) principą, nes paminėta nutartis tinkamai nemotyvuota, akivaizdžiai neįtikinama, neteisinga ir neteisėta, o rezoliucinė dalis neatlaiko mažiausios kritikos (teisiškai nekorektiška).

Motyvuojamoji dalis

III. Apeliacinės instancijos teismo argumentai ir išvados

Atskirasis skundas atmetamas.

Visų pirma apygardos teismas konstatuoja, kad nėra pagrindo tenkinti P. L. atstovo advokato V. Martyšiaus prašymą skundą nagrinėti žodinio proceso tvarka. ANK 656 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad apygardos teismas atskirąjį skundą nagrinėja rašytinio proceso tvarka; prireikus teismas gali atskirąjį skundą nagrinėti žodinio proceso tvarka. Susipažinus su administracinio nusižengimo byla ir P. L. atstovo atskirajame skunde pateikto prašymo turiniu konstatuotina, kad nagrinėjamu atveju teismas objektyvios būtinybės rengti žodinį bylos nagrinėjimą nenustatė, kadangi dėl atskirajame skunde keliamo klausimo – praleisto termino atnaujinimo, teismas gali priimti sprendimą ir nerengdamas žodinio teismo posėdžio. Be to, kaip matyti iš atskirojo skundo turinio, P. L. atstovas nenurodė motyvų, dėl kurių teismas turėtų skirti atskirąjį skundą nagrinėti žodinio proceso tvarka. Todėl P. L. atstovo advokato V. Martyšiaus prašymas paskirti atskirojo skundo nagrinėjimą žodinio proceso tvarka yra netenkinamas.

Nagrinėjamoje byloje pirmosios instancijos teismo nutartimi buvo atsisakyta priimti skundą dėl nutarimo administracinio nusižengimo byloje, nes buvo praleistas skundo pateikimo terminas. Šis teismo sprendimas ANK 648 straipsnio 5 dalyje nustatyta tvarka gali būti skundžiamas apygardos teismui, taigi, vadovaudamasis ANK 652 straipsnio 1 dalies, 656 straipsnio 2 dalies nuostatomis, apeliacinės instancijos teismas patikrina tik sprendimo atsisakyti priimti skundą dėl praleisto apskundimo termino pagrįstumą ir teisėtumą.

Žemesnės instancijos teismas

Aukštesnės instancijos teismas, susipažinęs su P. L. atstovo advokato V. Martyšiaus atskiruoju skundu, įvertinęs pateiktą administracinio nusižengimo bylos medžiagą bei patikrinęs Vilniaus miesto apylinkės teismo 2026 m. gegužės 12 d. nutartį, konstatuoja, kad apylinkės teismas pagrįstai nustatė, jog skundas dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2026 m. vasario 20 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. 10-ANR_N-4498-2026 buvo paduotas praleidus įstatyme numatytą terminą skundui paduoti, o skunde nurodytos aplinkybės negali būti vertinamos kaip svarbios termino praleidimo priežastys, todėl skundžiama nutartis yra pagrįsta ir teisėta, jos naikinti skunde nurodytais motyvais nėra teisinio pagrindo.

ANK 623 straipsnis numato, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punkte yra nustatyta, kad apylinkės teismas motyvuota nutartimi atsisako priimti skundą dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kai skundas paduotas praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą nebuvo patenkintas. Pastebėtina, kad svarbių priežasčių, dėl kurių terminas skundui paduoti gali būti atnaujintas, sąrašas ANK nėra numatytas. Paprastai teismų praktikoje yra laikoma, kad terminas praleistas dėl svarbios priežasties, jei termino praleidimas buvo nulemtas nuo asmens valios nepriklausiusių aplinkybių. Taigi, sprendžiant termino praleidimo klausimą, būtina užtikrinti, kad nebūtų piktnaudžiaujama proceso dalyviams suteiktomis teisėmis bei atsižvelgti į sąžiningo, atidaus ir rūpestingo asmens elgesio standartus.

Remiantis nagrinėjamos bylos medžiaga, P. L. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2026 m. vasario 20 d. nutarimas buvo išsiųstas 2026 m. vasario 20 d. popierine siunta, taigi dvidešimties kalendorinių dienų terminas nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo dienos suėjo 2026 m. kovo 12 d., tačiau P. L. atstovo skundas ir prašymas atnaujinti praleistą terminą buvo gautas 2026 m. kovo 31 d. Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate, t. y. praleidus įstatymo nustatytą terminą devyniolika dienų. Procesiniai terminai įpareigoja proceso dalyvius jų laikytis, nes nuo to priklauso proceso greitumas, galimybė užtikrinti nepiktnaudžiavimą savo teisėmis. Taip pat teismas pažymi, jog nėra pagrindo pripažinti, kad terminas skundui paduoti praleistas nežymiai, kadangi nežymiu termino praleidimu įprastai laikomi atvejai, kai įstatyme apibrėžtas skundo padavimo terminas buvo praleistas vieną dieną.

P. L. atstovas advokatas V. Martyšius skundo padavimo termino praleidimą grindžia netinkamu pašto darbu. Nors skunde, adresuotame apylinkės teismui, buvo nurodyta, kad P. L. ir O. V. L. nutarimo nuorašus pašto dėžutėse rado 2026 m. kovo 26 d. adresu, Rokantiškių sodų 6-oji g. 22, Vilniuje, tačiau šioms aplinkybėms patvirtinti nėra pateikti jokie objektyvūs duomenys. Pažymėtina, kad, nors skunde apylinkės teismui yra nurodoma, kad O. V. L. 2026 m. kovo 26 d. papildomai surašė skundą Vilniaus 40-ojo pašto viršininkei, tačiau bylos nagrinėjimui taip pat nepateikti objektyvūs duomenys, kurie patvirtintų, jog skundas buvo išsiųstas ar kitu būdu įteiktas adresatui, bei iš adresato gautas atsakymas dėl tokio pateikto skundo. Iš byloje esančių duomenų matyti, kad popierinės siuntos, kuriomis siųsti procesiniai dokumentai, buvo įteiktos 2026 m. vasario 24 d. Vilniaus 40-ajame pašte, esančiame Antakalnio g. 75, Vilniuje, t. y. siuntas gavėjai atsiėmė ne iš pašto dėžutės, o iš pašto skyriaus. Dėl šios priežasties nėra pagrindo laikyti skunde nurodytų aplinkybių patikimomis ir svarbiomis termino praleidimo priežastimis. Įstatymų nustatyta tvarka apriboti skundų padavimo terminai yra susiję su teisinio saugumo principo įgyvendinimu, jais siekiama užtikrinti, kad asmenys, manantys, jog jų teisės buvo pažeistos, turėtų ne tik teisę jas ginti, bet ir pareigą tai daryti per protingą ir pagrįstą laikotarpį. Pats asmuo turi rūpintis tinkamu savo teisių įgyvendinimu ir pažeistos teisės gali būti ginamos tik tada, kai asmuo elgiasi sąžiningai, apdairiai ir rūpestingai. Apygardos teismo vertinimu, P. L. pažeidė bendro pobūdžio pareigą elgtis atidžiai, rūpestingai ir sąžiningai, o jo atstovo teiktame skunde ir atskirajame skunde nėra nurodytos pagrįstos aplinkybės, sutrukdžiusios skundą paduoti laiku, pateikiama tik alternatyvi aplinkybių versija, kuri nėra patvirtinta jokiais papildomais duomenimis.

Apygardos teismas pažymi, kad, nors apylinkės teismo nutartyje yra nurodyta, jog siuntos buvo pašto dėžutėje, tačiau iš byloje esančių duomenų matyti, kad pašto siuntos buvo įteiktos Vilniaus 40-ajame pašte, esančiame Antakalnio g. 75, Vilniuje. Šis netikslumas nekeičia nutarties esmės, kad P. L. ir O. V. L. siuntos buvo įteiktos savalaikiai ir jie dėl savo neapdairių veiksmų praleido nutarties apskundimo terminą.

Visa tai rodo, kad nustatytas termino praleidimas nebuvo nulemtas aplinkybių, nepriklausančių nuo administracinėn atsakomybėn patraukto asmens P. L. valios, todėl skundžiama nutartimi buvo pagrįstai atsisakyta priimti skundą. Konstatavus, kad apylinkės teismas nepadarė ANK 623 straipsnio taikymo ar aiškinimo klaidų, aukštesnės instancijos teismas neturi pagrindo naikinti skundžiamos teismo nutarties.

Rezoliucinė dalis

Teismas, vadovaudamasis ANK 656 straipsnio 5 dalimi, 6 dalies 1 punktu,

nutaria:

administracinėn atsakomybėn patraukto P. L. atstovo advokato Vidmanto Martyšiaus atskirąjį skundą atmesti ir Vilniaus regiono apylinkės teismo 2026 m. gegužės 12 d. nutartį palikti nepakeistą. Nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Teisėja Jurgita Kolyčienė