- Teismas
- Panevėžio apygardos teismas
- Dokumentas
- Nutartis
- Data
- 2026-07-21
- Bylos Nr.
- e2S-507-1136/2026
- Teisminio proceso Nr.
- 2-54-3-01507-2025-6
- Bylos rūšis
- Civilinė byla
- Teisėjas
- Loreta Miltenytė
- Atsakovas
- R. B.
- Ieškovas
- UAB „Pango LT“
- Kategorijos
Panevėžio apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Loreta Miltenytė teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal atsakovės R. B. atskirąjį skundą dėl Utenos apylinkės teismo 2026 m. balandžio 20 d. nutarties civilinėje byloje pagal ieškovės uždarosios akcinės bendrovės „Pango LT“ ieškinį atsakovei R. B. dėl atsakovės iškeldinimo iš ieškovei priklausančio gyvenamojo namo, nesuteikiant kitos gyvenamosios patalpos.
Aprašomoji dalis
Teismas nustatė:
I. Ginčo esmė
Utenos apylinkės teismas 2026 m. kovo 9 d. sprendimu tenkino ieškovės ieškinį ir iškeldino atsakovę R. B. su artimaisiais, ir visais jiems priklausančiais daiktais iš uždarosios akcinės bendrovės (toliau – ir UAB) „Pango LT“ nuosavybės teise priklausančio namo, esančio adresu (duomenys neskelbtini), nesuteikiant atsakovei kitos gyvenamosios patalpos, sprendimo vykdymą atidėjo vienam mėnesiui nuo sprendimo įsiteisėjimo dienos.
Šalies argumentai
2026 m. kovo 31 d. atsakovė pateikė apeliacinį skundą dėl Utenos apylinkės teismo 2026 m. kovo 9 d. sprendimo. 2026 m. kovo 31 d. teismo nutartimi atsakovei buvo nustatytas 7 dienų terminas, skaičiuojamas nuo nutarties nuorašo įteikimo dienos, nutartyje nurodytiems apeliacinio skundo trūkumams pašalinti.
2026 m. balandžio 20 d. atsakovės atstovas advokatas Valerijus Kuvšinčikovas (Valerij Kuvšinčikov) pateikė pareiškimą, kuriuo prašė pratęsti terminą trūkumų šalinimui iki 2026 m. balandžio 24 d. Nurodė, kad jam per nustatytą teismo sprendimo apskundimo terminą, t. y. iki 2026 m. kovo 31 d. nebuvo suteikta prieiga prie kortelės, atsakovė pateikė apeliacinį skundą popierine forma per paštą. Apeliaciniame skunde atstovas nebuvo nurodytas ir nedalyvavo, todėl Utenos apylinkės teismas 2026 m. kovo 31 d. nutartį turėjo išsiųsti taip pat paprastu paštu ir popierine forma, kitaip atsakovė negalėjo susipažinti su procesiniu dokumentu ir apginti savo teises.
II. Pirmosios instancijos teismo procesinio sprendimo esmė
Utenos apylinkės teismas 2026 m. balandžio 20 d. nutartimi atsakovės pareiškimą dėl termino pašalinti trūkumus pratęsimo atmetė. Atsakovės R. B. apeliacinį skundą dėl Utenos apylinkės teismo 2026 m. kovo 9 d. sprendimo laikė nepaduotu teismui ir grąžino jį padavusiam asmeniui.
Šalies argumentai
Nustatė, kad 2026 m. kovo 20 d. atsakovės atstovas advokatas Valerijus Kuvšinčikovas pateikė prašymą suteikti prieigą prie bylos kortelės. Kartu su prašymu pateikė 2021 m. lapkričio 4 d. atstovavimo sutartį sudarytą su atsakove. Teisėjo 2026 m. kovo 23 d. rezoliucija atsakovės atstovui prieiga buvo suteikta. 2026 m. kovo 31 d. teismo nutarties nuorašas, kuriuo buvo nustatyti apeliacinio skundo trūkumai atsakovės atstovui išsiųstas 2026 m. balandžio 1 d. elektroninių ryšių priemonėmis ir laikomas įteiktu 2026 m. balandžio 2 d. Teismas sprendė, kad atsakovės atstovas pateikė pareiškimą pratęsti teismo nustatytą terminą pasibaigus teismo nustatytam terminui apeliacinio skundo trūkumus pašalinti.
Žemesnės instancijos teismas
Atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – ir CPK) 118 straipsnio 1, 2 dalis, teismas darė išvadą, jog 2026 m. kovo 31 d. nutartis įteikta buvo tinkamai ir tinkamam atsakovės atstovui.
Nurodė, kad atsakovė ar jos atstovas prašymą pratęsti terminą apeliacinio skundo trūkumams šalinti turėjo pateikti laiku, nepasibaigus teismo nustatytam terminui, tik tokiu atveju teismas galėtų užtikrinti atsakovės teisę į efektyvią gynybą.
Kadangi nustatytu terminu 2026 m. kovo 31 d. teismo nutartimi nustatyti apeliacinio skundo trūkumai nebuvo nepašalinti, teismas laikė apeliacinį skundą nepaduotu ir grąžino atsakovei.
III. Atskirojo skundo ir atsiliepimo į jį argumentai
Atskiruoju skundu atsakovė R. B. (toliau – ir apeliantė) prašė Utenos apylinkės teismo 2026 m. balandžio 20 d. nutartį panaikinti ir priimti naują sprendimą – apeliacinį skundą priimti.
Teigia, jog apeliantė sumokėjo 100,00 Eur žyminį mokestį už apeliacinį skundą, 53,00 Eur nepriemoka yra nereikšminga ir atsirado dėl klaidos, apskaičiuojant žyminio mokesčio dydį. Aiškina, kad byloje nėra prielaidų, jog likusia žyminio mokesčio dalis nebus sumokėta, nėra piktnaudžiavimo požymių iš apeliantės pusės, todėl teismo 2026 m. kovo 31 d. nutartį dėl trūkumų vertina kaip perteklinę, neatitinkančia teismų praktikos. Teigia, jog yra faktiškai užkirstas kelias apeliantei realizuoti pagrindinį civilinio proceso tikslą – teisingą bylos išnagrinėjimą ir teisę būti išklausyta procese.
Teigia, kad jeigu apeliacinis skundas buvo pateiktas raštu (paštu), tai ir teismo 2026 m. kovo 31 d. nutartis dėl trūkumų turėjo būti pateikta ir išsiųsta apeliantei paštu. Vėlesnis advokato įstojimas į bylą nekeičia teisinės situacijos: apeliantė teikė apeliacinį skundą be advokato ir apeliacinio skundo pateikimo dieną nevedė bylos per advokatą.
Nurodo, jog teismas formaliai išsiuntė per Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portalą (toliau – EPP) vėliau įstojusiam į bylą advokatui 2026 m. kovo 31 d. teismo nutartį dėl trūkumų šalinimo, tačiau procesiniai dokumentai apeliantei nebuvo siųsti atsiliepime į ieškinį ir apeliaciniame skunde nurodytu apeliantės adresu korespondencijai. Tvirtina, kad teismas neišnaudojo visų jam prieinamų protingų priemonių, siekdamas įteikti procesinius dokumentus apeliantei ir nebuvo pasiektas efektyvus ir tikslingas šalies informavimas apie priimtą teismo procesinį dokumentą.
Atsiliepimas
Atsiliepimu į atskirąjį skundą ieškovė UAB „Pango LT“ prašo atskirojo skundo netenkinti.
Teigia, jog tuo atveju, jeigu atskirasis skundas būtų tenkintas, terminas trūkumams šalinti yra pasibaigęs, prašymo atnaujinti praleistą terminą su svarbiomis priežastimis nėra pateikta, o trūkstama žyminio mokesčio dalis vis dar nesumokėta ir apeliacinis skundas tokiu atveju vis tiek negalėtų būti priimtas nagrinėti.
Nurodo, kad apeliantės atstovas advokatas Valerijus Kuvšinčikovas dar 2026 m. kovo 20 d., prieš apeliacinio skundo pateikimą, pateikė teismui prašymą suteikti prieigą prie bylos kortelės, kartu pridėdamas 2021 m. lapkričio 4 d. atstovavimo sutartį. Teisėjo 2026 m. kovo 23 d. rezoliucija prieigai buvus suteiktai, nuo 2026 m. kovo 23 d. advokatas Valerijus Kuvšinčikovas buvo oficialiai apeliantės atstovas šioje byloje, turėjo prieigą prie visų bylos dokumentų ir buvo tinkamas procesinių dokumentų gavėjas. Apeliantės pozicija, kad dokumentai turėjo būti siunčiami paštu, nes apeliacinis skundas pateiktas paštu, prieštarauja CPK 118 straipsnio 1 daliai. Apeliacinio skundo pateikimo būdas (paštu ar per EPP) nekeičia atstovavimo fakto ir nelemia procesinių dokumentų įteikimo tvarkos.
Teigia, jog nesumokėta žyminio mokesčio dalis sudaro 53,00 Eur iš 153,00 Eur, nėra „nedidelė neatitiktis“ ar „nereikšminga suma“. Apeliantė šio trūkstamo žyminio mokesčio nesumokėjo, todėl pirmosios instancijos teismas pagrįstai apeliacinį skundą grąžino.
Teigia, kad apeliantė piktnaudžiauja procesinėmis teisėmis ir vilkina procesą, nes: jos atstovas pateikė melagingą informaciją, kad neturėjo prieigos prie bylos kortelės; per 7 dienų terminą nepašalino apeliacinio skundo trūkumų; prašė „pratęsti“ jau pasibaigusį terminą, vietoj to, kad prašytų „atnaujinti“ praleistą terminą; atskirajame skunde apeliantė ir toliau nepateikia prašymo atnaujinti praleistą terminą, o prašo priimti apeliacinį skundą. Pažymi, jog apeliantės nuorodos į kasacinio teismo praktiką netaikytinos nagrinėjamoje byloje.
Motyvuojamoji dalis
Teismas konstatuoja:
atskirasis skundas atmestinas.
IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados
CPK 320 straipsnio 1 dalyje nustatyta, jog bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinio skundo faktinis ir teisinis pagrindas bei absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų patikrinimas. Apeliacinės instancijos teismas nagrinėja bylą neperžengdamas apeliaciniame skunde nustatytų ribų, išskyrus kai to reikalauja viešasis interesas ir neperžengus skundo ribų būtų pažeistos asmens, visuomenės ar valstybės teisės ir teisėti interesai (CPK 320 straipsnio 2 dalis). Apeliacinės instancijos teismas ex officio (pagal pareigas) patikrina, ar nėra CPK 329 straipsnyje nurodytų absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų. Atskiriesiems skundams nagrinėti taikomos tos pačios taisyklės, išskyrus CPK XVI skyriaus II skirsnyje numatytas išimtis (CPK 338 straipsnis).
Apeliacinės instancijos teismas absoliučių skundžiamos nutarties negaliojimo pagrindų nenustatė.
Dėl žyminio mokesčio sumokėjimo
Viena iš tinkamo kreipimosi į teismą sąlygų yra žyminio mokesčio, t. y. įstatymo nustatytos konkrečios arba proporcinės pinigų sumos, kuri mokama už teismo atliekamus (atliktinus) procesinius veiksmus bylose, sumokėjimas (CPK 80 straipsnis). CPK 80 straipsnio 4 dalyje nustatyta, kad už apeliacinius skundus mokamas tokio paties dydžio žyminis mokestis, koks mokėtinas pareiškiant ieškinį.
Pagal CPK 306 straipsnio 4 dalį, prie apeliacinio skundo turi būti pateikti duomenys apie tai, kad už skundą sumokėtas žyminis mokestis (arba kad nuo žyminio mokesčio apeliantas atleistas, arba kad žyminio mokesčio sumokėjimas atidėtas).
Bylos duomenimis nustatyta, kad 2026 m. kovo 31 d. teisme gautas atsakovės R. B. apeliacinis skundas dėl Utenos apylinkės teismo Zarasų rūmų 2026 m. kovo 9 d. sprendimo. Utenos apylinkės teismas 2026 m. kovo 31 d. nutartimi apeliantei buvo nustatytas 7 dienų terminas, skaičiuojamas nuo nutarties nuorašo įteikimo dienos, nutartyje nurodytiems apeliacinio skundo trūkumams pašalinti, t. y. sumokėti 53,00 Eur trūkstamą žyminio mokesčio dalį.
Apeliantė teigia, kad 53,00 Eur žyminio mokesčio nepriemoka yra nereikšminga ir remiantis Lietuvos Aukščiausiojo Teismo apžvalga Nr. AC-36-1 neturėjo būti pagrindas taikyti trūkumų šalinimo institutą. Apeliacinės instancijos teismas nesutinka su tokiais argumentais.
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo apžvalgoje Nr. AC-36-1 nurodoma, jog nedidelės žyminio mokesčio neatitiktys, kai nesumokėta žyminio mokesčio suma yra nereikšminga, palyginus su sumokėta žyminio mokesčio suma, ir nėra piktnaudžiavimo požymių, neturėtų būti pagrindas taikyti ieškinio trūkumų šalinimo institutą. Taip pat nurodoma teismų praktikos pavyzdžiai, kai nesumokėta suma yra nereikšminga palyginti su sumokėta – kelių eurų ar centų skirtumai. Nagrinėjamu atveju, už apeliacinį skundą mokėtinas žyminis mokestis šioje byloje sudaro 153,00 Eur, o apeliantė žyminį mokestį sumokėjo tik 100,00 Eur. Taigi, trūkstama žyminio mokesčio suma – 53,00 Eur, ir tai negali būti laikoma nereikšminga, palyginus su sumokėta žyminio mokesčio suma. Esant nustatytoms aplinkybėms, pirmosios instancijos teismas pagrįstai taikė trūkumų šalinimo institutą.
Dėl procesinių dokumentų įteikimo
Apeliantė teigia, kad apeliacinis skundas buvo pateiktas raštu (paštu), tai ir teismo 2026 m. kovo 31 d. nutartis dėl trūkumų turėjo būti pateikta ir išsiųsta apeliantei paštu. Apeliacinės instancijos teismas nesutinka su tokiais apeliantės argumentais.
CPK 118 straipsnio 1 dalyje yra įtvirtinta nuostata, kad tais atvejais, kai šalis ar trečiasis asmuo veda bylą per atstovą, su byla susiję procesiniai dokumentai įteikiami tik atstovui, o kai šalis ar trečiasis asmuo teismui raštu nurodo, kad procesinius dokumentus pageidauja gauti patys, – tik šaliai ar trečiajam asmeniui, išskyrus atvejus, kai teismas konstatuoja, kad atstovui procesiniai dokumentai bus įteikiami operatyviau.
Bylos duomenimis nustatyta, kad 2026 m. kovo 20 d. atsakovės atstovas advokatas Valerijus Kuvšinčikovas pateikė prašymą suteikti prieigą prie bylos kortelės. Kartu su prašymu pateikė 2021 m. lapkričio 4 d. atstovavimo sutartį sudarytą su apeliante. Teisėjo 2026 m. kovo 23 d. rezoliucija apeliantės atstovui prieiga suteikta. Apeliacinis skundas dėl Utenos apylinkės teismo 2026 m. kovo 9 d. sprendimo teismui buvo pateiktas 2026 m. kovo 31 d. Taigi, nėra pagrindo sutikti su apeliantės argumentais, jog jos atstovas į bylą įstojo po apeliacinio skundo pateikimo dienos. Duomenų, jog apeliantė būtų atsisakiusi savo atstovo byloje nėra pateikta, todėl nėra pagrindo daryti išvadą, jog apeliacinio skundo pateikimo dieną nevedė bylos per advokatą.
CPK 175¹ straipsnio 9 dalyje nustatyta, kad advokatams teismas procesinius dokumentus įteikia elektroninių ryšių priemonėmis. Kitiems asmenims teismas procesinius dokumentus įteikia elektroninių ryšių priemonėmis, jeigu jie CPK nustatyta tvarka pageidavo procesinius dokumentus gauti elektroninių ryšių priemonėmis ir yra nurodę reikalingus kontaktinius duomenis.
Lietuvos teismų informacinės sistemos (toliau – LITEKO) duomenimis nustatyta, jog procesiniai dokumentai apeliantei buvo siunčiami tiek per EPP sistemą, tiek per paštą. Pirmosios instancijos teismas 2026 m. kovo 31 d. nutarties nuorašą dėl trūkumų šalinimo išsiuntė apeliantės atstovui advokatui Valerijui Kuvšinčikovui ir pačiai apeliantei 2026 m. balandžio 1 d. elektroninių ryšių priemonėmis.
Apeliacinės instancijos teismas atkreipia dėmesį, kad apeliantė, pateikdama apeliacinį skundą, nenurodė, jog procesinius dokumentus pageidauja gauti tik pati asmeniškai, todėl atsižvelgiant į nutarties 26 punktą, sprendžia, kad pirmosios instancijos teismas pagrįstai nutarties nuorašą dėl trūkumų šalinimo išsiuntė apeliantės atstovui advokatui Valerijui Kuvšinčikovui.
Vien ta aplinkybė, jog apeliacinis skundas buvo pateiktas per paštą teismui, nesudaro pagrindo daryti išvadą, kad teismo procesiniai dokumentai taip pat turi būti teikiami tik paštu, juolab, kai apeliantės atstovas advokatas Valerijus Kuvšinčikovas nuo 2026 m. kovo 23 d. turėjo prieigą prie elektroninės bylos, buvo apeliantės atstovu. Šiuo atveju nėra pagrindo laikyti, jog teismo 2026 m. kovo 31 d. nutarties nuorašo dėl trūkumų šalinimo išsiuntimas apeliantės atstovui advokatui Valerijui Kuvšinčikovui 2026 m. balandžio 1 d. elektroninių ryšių priemonėmis vertinamas kaip procesinio dokumento įteikimo fikcija.
CPK 118 straipsnio 2 dalyje numatyta, jog atstovas, gavęs atitinkamus dokumentus, privalo nedelsdamas apie tai pranešti atstovaujamajam ir sudaryti jam galimybę susipažinti su gautais procesiniais dokumentais. Kaip jau minėta, teismo 2026 m. kovo 31 d. nutartis buvo išsiųsta tiek apeliantei, tiek jos atstovui per EPP, todėl apeliantės argumentai, jog teismo 2026 m. kovo 31 d. nutartis dėl trūkumų šalinimo nebuvo įteikta ir ji nutarties negavo atmestini kaip nepagrįsti.
Dėl prašymo pratęsti terminą netenkinimo (ne)pagrįstumo
Procesinis terminas yra įstatymo ar teismo nustatytas laikotarpis, per kurį teismas, byloje dalyvaujantys asmenys ar kiti asmenys privalo arba turi teisę atlikti tam tikrus procesinius veiksmus. CPK 73 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad procesiniai veiksmai yra atliekami įstatymų nustatytais terminais, o tais atvejais, kai procesinių terminų nėra nustatę įstatymai, juos nustato teismas. Jeigu procesiniai dokumentai neatitinka jų formai ir turiniui keliamų reikalavimų arba nesumokėtas žyminis mokestis, teismas priima nutartį ir joje nustato pakankamą terminą, tačiau ne trumpesnį kaip septynios dienos, trūkumams pašalinti (CPK 115 straipsnio 2 dalis). Teisė atlikti procesinį veiksmą išnyksta pasibaigus įstatyme nustatytam ar teismo paskirtam terminui; procesiniai dokumentai, pasibaigus tam terminui, grąžinami juos padavusiems asmenims (CPK 75 straipsnio 1 dalis). Teismo paskirti ir nepasibaigę procesiniai terminai teismo gali būti pratęsiami rašytinio proceso tvarka (CPK 77 straipsnio 1 dalis).
Nagrinėjamu atveju Utenos apylinkės teismo 2026 m. kovo 31 d. nutartimi nustatė apeliantei 7 dienų terminą nuo nutarties patvirtintos kopijos įteikimo dienos pašalinti nutartyje nurodytus pateikto apeliacinio skundo trūkumus. Nutartis tiek apeliantei, tiek atsakovės atstovui advokatui Valerijui Kuvšinčikovui išsiųsta 2026 m. balandžio 1 d. elektroninių ryšių priemonėmis ir laikoma įteikta 2026 m. balandžio 2 d. (CPK 175¹ straipsnio 10 dalis). 2026 m. balandžio 20 d. apeliantės atstovas pateikė pareiškimą dėl termino pašalinti trūkumus pratęsimo, kuriuo prašė pratęsti terminą pašalinti apeliacinio skundo trūkumus iki 2026 m. balandžio 24 d.
Kaip jau minėta nutarties 33 punkte, tik nepasibaigę teismo paskirti procesiniai terminai gali būti pratęsiami (CPK 77 straipsnio 1 dalis), o apeliantės atstovo prašymas pratęsti teismo nustatytą terminą apeliacinio skundo trūkumams pašalinti pateiktas 2026 m. balandžio 20 d. (išsiųstas 2026 m. balandžio 19 d.), kai terminas baigėsi 2026 m. balandžio 9 d. Atsižvelgiant į tai, pirmosios instancijos teismas pagrįstai sprendė, jog apeliantė yra praleidusi terminą Utenos apylinkės teismo 2026 m. kovo 31 d. nutartyje nustatytiems procesinio dokumento trūkumams pašalinti, todėl jos prašymo dėl termino pratęsimo netenkino.
Pažymėtina, jog asmenims, praleidusiems įstatymų nustatytą ar teismo paskirtą terminą dėl priežasčių, kurias teismas pripažįsta svarbiomis, praleistas terminas gali būti atnaujinamas. Teismas turi teisę atnaujinti praleistą terminą ir savo iniciatyva, kai iš turimos medžiagos matyti, kad terminas praleistas dėl svarbių priežasčių (CPK 78 straipsnio 1 dalis).
Nagrinėjamu atveju apeliantė teismo nustatyto termino apeliacinio skundo trūkumams pašalinti praleidimą iš esmės grindžia tuo, jog jos atstovas tik 2026 m. balandžio 19 d. EPP sistemoje susipažino su teismo 2026 m. kovo 31 d. nutartimi. Pažymėtina, jog byloje nėra pateikta jokių duomenų, patvirtinančių dėl kokių priežasčių apeliantės atstovas negalėjo susipažinti žymiai anksčiau su priimta teismo nutartimi dėl trūkumų šalinimo, nes prieiga prie elektroninės bylos kortelės advokatui suteikta 2026 m., kovo 23 d. Tokių duomenų nepateikė ir su atskiruoju skundu. Atsižvelgiant į nurodytus argumentus, spręstina, jog apeliantė nepagrindė, kad teismo nustatytas terminas trūkumams pašalinti buvo praleistas dėl svarbių priežasčių, todėl jo atnaujinti pagrindo taip pat nėra. Be to, apeliantė, pateikdama atskirąjį skundą, galėjo pašalinti teismo nustatytus trūkumus, tačiau to nepadarė (CPK 78 straipsnio 3 dalis).
Esant nurodytoms aplinkybėms, apeliacinės instancijos teismas sprendžia, jog pirmosios instancijos teismas skundžiama nutartimi pagrįstai apeliacinį skundą laikė nepaduotu ir grąžino jį padavusiam asmeniui, todėl atskirasis skundas atmestinas, o skundžiama nutartis paliktina nepakeista (CPK 337 straipsnio 1 dalies 1 punktas).
Rezoliucinė dalis
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 337 straipsnio 1 dalies 1 punktu,
nutaria:
Utenos apylinkės teismo 2026 m. balandžio 20 d. nutartį palikti nepakeistą. Nutartis įsiteisėja nuo jos priėmimo dienos.