Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartis

2009-04-06 · Byla Nr. N-62-4870-09

Originalas LITEKO ↗
Teismas
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Dokumentas
Nutartis
Data
2009-04-06
Bylos Nr.
N-62-4870-09
Bylos rūšis
administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teisėjai
Ričardas Piličiauskas (pirm.), Antanas Ablingis (pran.), Virgilijus Valančius
Kategorijos
  • 52.4pavadinimo nepavyko patikrinti
Administracinė byla Nr. N-62-4870/2009Procesinio sprendimo kategorija 52.4 (S)
LIETUVOS VYRIAUSIASIS ADMINISTRACINIS TEISMASNUTARTIS2009 m. balandžio 6 d.Vilnius

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Antano Ablingio (pranešėjas), Ričardo Piličiausko (kolegijos pirmininkas) ir Virgilijaus Valančiaus, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2009 m. sausio 19 d. nutarties A. V. administracinio teisės pažeidimo byloje.

Aprašomoji dalis

Teisėjų kolegija nustatė:

I.

Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos (toliau – ir Institucija) 2008 m. spalio 2 d. nutarimu A. V. paskyrė 750 litų baudą už pažeidimą, numatytą Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir ATPK) 145 straipsnio 2 dalyje. A. V. šį Institucijos nutarimą apskundė Vilniaus apygardos administraciniam teismui.

II.

Vilniaus apygardos administracinis teismas 2009 m. sausio 19 d. nutartimi panaikino Institucijos 2008 m. spalio 2 d. nutarimą, kuriuo A. V. buvo paskirta nuobauda už pažeidimą, numatytą ATPK 145 straipsnio 2 dalyje ir bylą grąžino Institucijai nagrinėti iš naujo.

III.

2009 m. sausio 30 d. Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos pateikė teismui apeliacinį skundą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2009 m. sausio 19 d. nutarties panaikinimo.

Žemesnės instancijos teismas

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2009 m. vasario 9 d. nutartimi atsisakė priimti Institucijos apeliacinį skundą, kadangi jis buvo pateiktas praleidus įstatymo nustatytą apskundimo terminą ir šio termino Institucija neprašė atnaujinti.

IV.

Institucija 2009 m vasario 27 d. pakartotinai pateikė teismui apeliacinį skundą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2009 m. sausio 19 d. nutarties kartu su prašymų atnaujinti terminą apeliaciniam skundui pateikti. Nurodo, kad ginčijamos nutarties nuorašą gavo likus dviem dienom iki termino skundui paduoti pabaigos. Nutartyje išdėstytų motyvų įvertinimas ir kvalifikuotas skundo surašymas reikalauja ilgesnio termino nei dvi dienos.

Motyvuojamoji dalis

Teisėjų kolegija konstatuoja:

V.

Prašymas atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą netenkinamas.

Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau- ir ABTĮ) 128 straipsnyje įtvirtinta, jog apylinkių teismų ir apygardų administracinių teismų nutarimai ir nutartys, priimti nagrinėjant administracinių teisės pažeidimų bylas pirmąja instancija, apeliacine tvarka per dešimt dienų nuo nutarimo (nutarties) paskelbimo gali būti skundžiami Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu gali atnaujinti atitinkamas administracinis teismas.

Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiama Vilniaus apygardos administracinio teismo nutartis priimta 2009 m. sausio 19 d., taigi vadovaujantis ABTĮ 128 straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2009 m. sausio 29 d., tačiau Institucija apeliacinį skundą kartu su prašymu atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą teismui pateikė 2009 m. vasario 27 d. (pagal pašto spaudą ant voko), t. y. praleidusi įstatymo numatytą terminą.

Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą.

Nustatyta, kad Institucijos atstovas dalyvavo teismo posėdyje, kuriame buvo nagrinėjama A. V. administracinio teisės pažeidimo byla (b.l. 53-54), apie procesinio sprendimo priėmimo ir paskelbimo vietą ir laiką jam pranešta pasirašytinai (b.l. 55). Nutarties nuorašas Institucijai išsiųstas 2009 m. sausio 19 d., t. y. nutarties paskelbimo dieną. Taigi, dalyvavęs administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjime bei žinodamas, kada bus priimtas ir paskelbtas procesinis sprendimas, elgdamasis rūpestingai ir atidžiai, Institucijos atstovas galėjo sužinoti apie priimtą nutartį A. V. administracinio teisės pažeidimo byloje, galėjo operatyviai imtis atitinkamų priemonių siekiant gauti šio procesinio dokumento nuorašą. Įtikinamų įrodymų, kad jis to negalėjo padaryti dėl objektyvių, nuo jo valios nepriklausiusių priežasčių, teismui nepateikta

Nutarties nuorašas, kaip nurodo pati Institucija apeliaciniame skunde, buvo gautas 2009 m. sausio 27 d., t.y. likus dviem dienom iki apskundimo termino pabaigos. Tad, atsižvelgiant į aukščiau paminėtą, elgdamasi rūpestingai ir atidžiai, Institucija, gavusi nutartį, galėjo operatyviai imtis atitinkamų priemonių siekiant įgyvendinti savo teisę į apeliaciją.

Remiantis tuo, kas išdėstyta, darytina išvada, jog terminas apeliaciniam skundui paduoti praleistas ne dėl svarbių priežasčių, o dėl pačios Institucijos subjektyvių veiksmų (nepakankamo rūpestingumo operatyviai ginti savo teises ir teisėtus interesus), todėl apeliacinis skundas su priedais grąžinamas jį padavusiai Institucijai.

Rezoliucinė dalis

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 34 straipsnio 1 dalimi, 127 straipsnio 2 dalimi, 134 straipsnio 3 dalies 1 punktu, teisėjų kolegija

nutaria:

Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos prašymo netenkinti, praleisto termino apeliaciniam skundui dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2009 m. sausio 19 d. nutarties paduoti neatnaujinti. Apeliacinį skundą atsisakyti priimti ir su priedais grąžinti jį padavusiai Institucijai.

Nutartis neskundžiama.

Teisėjai Antanas AblingisRičardas PiličiauskasVirgilijus Valančius