- Teismas
- Tauragės apylinkės teismas
- Dokumentas
- Sprendimas
- Data
- 2016-09-12
- Bylos Nr.
- e2-2034-299/2016
- Teisminio proceso Nr.
- 2-43-3-01584-2016-9
- Bylos rūšis
- civilinė byla
- Teisėjas
- Irena Vilkienė
- Ieškovas
- „Lindorff Oy“
- Atsakovas
- P. B.
Šilutės rajono apylinkės teismo teisėja Irena Vilkienė, sekretoriaujant Rasai Vindžigelskytei, viešame teismo posėdyje išnagrinėjęs civilinę bylą pagal ieškovės „Lindorff Oy“ ieškinį atsakovui P. B. dėl skolos išieškojimo,
Aprašomoji dalis
nustatė:
Šalies argumentai
Ieškovės atstovas teismo posėdyje nedalyvavo, gautas prašymas tenkinti ieškinį ir nagrinėti bylą jų atstovui nedalyvaujant.
Ieškovas ieškinyje prašo priteisti iš atsakovo 435,61 € skolą, 108,96 € paskaičiuotų palūkanų, 5 procentus metinių palūkanų nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo, 15 € žyminio mokesčio ir nurodo, kad atsakovas 1997-10-13 su pirminiu kreditoriumi UAB „Omnitel“ buvo sudaręs telekomunikacinių paslaugų ryšio teikimo sutartį, už suteiktas paslaugas neatsiskaitė. Pirminis kreditorius 2008-12-23 sutartimi reikalavimo teisę perleido ieškovui.
Atsiliepimas
Atsakovo atstovas pateikė teismui prašymą ieškinį atmesti taikant ieškinio senatį.
Motyvuojamoji dalis
Ieškinys atmestinas.
Asmuo, kuris mano, kad jo teisės pažeistos, turi teisę įstatymu nustatyta tvarka kreiptis į teismą teisminės gynybos (CPK 5 str. 1 d.). CK 1.125 straipsnyje įtvirtinti ieškinio senaties terminai, t.y. įstatymų nustatytas laiko tarpas per kurį asmuo gali apginti savo pažeistas teises pareikšdamas ieškinį. Reikalavimą apginti pažeistą teisę teismas priima nagrinėti nepaisant to, kad ieškinio senaties terminas pasibaigęs. Tačiau ieškinio senatį teismas taiko tik tuo atveju, kai ginčo šalis reikalauja (CPK 1.126 str. 1 ir 2 d). Ieškinio senaties termino pabaiga iki ieškinio pareiškimo yra savarankiškas pagrindas ieškinį atmesti (CK 1.131 str. 1 d). Todėl, esant priešingos bylos šalies prašymui taikyti ieškinio senatį, teismas turi išsiaiškinti, ar ieškinio senaties terminas praleistas, jei praleistas - turi būti nustatomos termino praleidimo priežastys. Nustačius, kad terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, terminas atnaujinamas ir sprendžiama ar buvo pažeistos ieškovo teisės ar teisėti interesai.
Kaip matyti iš bylos medžiagos, pirminis kreditorius UAB „Omnitel“, 1997-10-13 pasirašytos sutarties MB 0014228 pagrindu teikė atsakovui mobilaus ryšio paslaugas. Atsakovui 1998-07-01 ir 1998-08-01 buvo pateiktos sąskaitos apmokėjimui t.y. galiojant CK 1964 m. redakcijai (galiojusiai iki 2001-07-01). Pagal LR Civilinio kodekso patvirtino, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo (Valstybės žinios, 2000, Nr. 74-2262) 10 straipsnį nuo 2001-07-01 įsigaliojusiame civiliniame kodekse nustatyti senaties terminai taikomi, jeigu ieškinio senaties terminas prasidėjo įsigaliojus šiam kodeksui, taip pat jei reikalavimams pareikšti ieškinio senaties terminai, numatyti pagal galiojusius įstatymus, nepasibaigė iki šio kodekso įsigaliojimo. Iki šio kodekso įsigaliojimo praėjusi ieškinio senaties termino dalis įskaitoma į šio kodekso nustatytą ieškinio senaties terminą. Ieškinio senaties termino pradžia – suėjęs prievolei įvykdyti nustatytas terminas (LR CK 1.127 str. 2 d.). Reikalavimui dėl skolos priteisimo taikytinas LR CK 1.125 str. 1 d. nustatytas bendrasis dešimties metų ieškinio senaties terminas. Nors byloje nėra duomenų, kad minėtos sąskaitos buvo įteiktos atsakovui, tačiau ir nuo paskutinės sąskaitos išrašymo dienos (1998-08-01) skaičiuojant ieškinio senaties termino pradžią, ieškinio senaties termino pabaiga- 2008-08-01. Į teismą ieškovė kreipėsi 2016-07-04, t.y. praleidusi ieškinio senaties terminą.
Įrodinėjimo pareiga dėl svarbių ieškinio senaties termino praleidimo priežasčių buvimo tenka ieškovui (CPK 12 str., 178 str.). Ieškovė nenurodė ir teismas nenustatė svarbių ieškinio senaties termino praleidimo priežasčių, realiai trukdžiusių ieškovei laiku pareikšti tokio pobūdžio ieškinį, ir kurios teismui leistų šį terminą atnaujinti. Kadangi ieškinio senaties eigos pradžia 1998-08-01, o ieškovas kreipėsi į teismą tik 2016-07-04, t. y. praleidęs 10 metų ieškinio senaties terminą, todėl, esant atsakovo atstovo prašymu, ieškinys atmestinas dėl senaties (CK 1.131 str. 1 d, CK 1.126 str. 2 d).
Rezoliucinė dalis
nusprendžia:
Ieškinį atmesti.
Sprendimas per 30d. gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Klaipėdos apygardos teismui per Šilutės rajono apylinkės teismą.